Od rana od godz.10.00 uczestniczyłam jako wiceprzewodnicząca kolejno dwu debat w sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Tematem pierwszej było omówienie wyników konsultacji społecznych zarządzonych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, zrealizowanych przez Lasy Państwowe, dotyczących wyłączenia terenów ze zrównoważonej gospodarki leśnej w Regionalnych Dyrekcjach Lasów Państwowych w: Białymstoku, Gdańsku, Krośnie Radomiu, Wrocławiu.
Po wysłuchaniu informacji Ministra Klimatu i Środowiska, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych oraz Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych dotyczącej przebiegu konsultacji i przedstawienia zgromadzonym uczestnikom posiedzenia wyników tychże odbyła się burzliwa dyskusja bardziej o charakterze politycznym niż merytorycznym. Zapis posiedzenia poniżej do obejrzenia po kliknięciu w link:
https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/transmisje.xsp?unid=ECAA7968C0721CC0C1258BAA003FD10A
Następne spotkanie Komisji Środowiska dotyczyło bardzo konkretnego problemu jakim są szkody i zagrożenia z nich wynikające związane z z zapadliskami w Trzebini. Posłowie rozpatrzyli informację Ministra Klimatu i Środowiska oraz Ministra Przemysłu na temat redukcji ryzyka związanego z zapadliskami na terenie gminy Trzebinia, identyfikacji terenów zagrożonych, podjętych działań interwencyjno-naprawczych, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz przygotowywanych rozwiązań legislacyjnych i programowych
Zabrałam głos w tej sprawie jako osoba, która miała możliwość zapoznać się na miejscu z problemami gospodarczymi i społecznymi jakie wywołały te katastrofy. Pisałam o tym na mojej stronie www: https://gabrielalenartowicz.pl/z-donaldem-tuskiem-w-malopolsce/
Zapraszam do obejrzenia i wysłuchania mojej wypowiedzi.
Kolejne prawie półtora godzinne posiedzenie w którym aktywnie uczestniczyłam była debata w Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych nad wnioskiem oskarżyciela prywatnego działającego w imieniu posła Roberta Bąkiewicza o uchylenie immunitetu posłowi Konradowi Frysztakowi.
Bąkiewicz znany ze swych nacjonalistycznych i szowinistycznych poglądów chce pociągnąć do odpowiedzialności karnej posła Frysztaka za to iż ten „zniesławił” go podczas ostatniej kampanii wyborczej wyrażając publicznie i w obecności mediów przekonanie iż Radom (miasto skąd pochodzi Konrad Frysztak) należy uwolnić od ludzi głoszących takie przekonania. Komisja rekomendowała Sejmowi odrzucenie wniosku.
Budynek Sejmu opuściłam po godzinie 18.30 kiedy Przewodniczący Komisji do Spraw Kontroli Państwowej zakończył jej posiedzenie podczas którego posłowie rozpatrzyli informację Państwowej Inspekcji Pracy na temat strategii kontroli zagrożeń chemicznymi czynnikami środowiska pracy w latach 2022-2024. Informację przedstawił Główny Inspektor Pracy.