Rok 2024 był rokiem dla Polski szczególnym, po wybuchu entuzjazmu i nadziei w październiku 2023, którą najlepiej ilustruje hasło tamtych dni „szczęśliwej Polski już czas!” przyszedł czas żmudnej odbudowy.
Naszym oczom ukazała się i jeszcze wciąż ukazuje prawdziwa „Polska w ruinie” którą pozostawiły, jak obiecały, rządy PiS.
Jednak nikt z nas nie spodziewał się z jak wielkimi pokładami destrukcji i zaminowanymi polami trzeba się będzie mierzyć i jak koniecznym okazuje się przywrócenie praworządności, bez której nie ma ani bezpieczeństwa, ani dobrobytu, ani sprawiedliwości.
Dlatego na Nowy 2025 rok życzę nam wszystkim spełnienia tej najważniejszej nadziei: na praworządną, bezpieczną i szczęśliwą Polskę.

Podsumowanie roku 2024
Styczeń
- 9 stycznia podjęto decyzję o wprowadzeniu wolnego miesiąca od składki ZUS dla przedsiębiorców. W tym samym dniu zatrzymani zostali skazani prawomocnie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik.
- 10 stycznia Premier Donald Tusk odwołał dyrektora Instytutu Pokolenia Michała Kota, dyrektora Instytutu De Republica Andrzeja Przyłębskiego, dyrektora Instytutu Strat Wojennych Konrada Wnęka oraz prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudę Uścińską.
- 12 stycznia Premier Donald Tusk udzielił wywiadu prowadzonego wspólnie przez TVP, Polsat i TVN24. Premier podkreślił wagę praworządności, wspominał o nieuzasadnionych dochodach przydzielanych podczas poprzedniego rządu. Premier poinformował także o zaufaniu do działań Ministra Adama Bodnara i konieczności odpolitycznienia mediów publicznych.
- 17 stycznia Sejm odrzucił wotum nieufności wobec Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomieja Sienkiewicza.
- 18 stycznia Sejm uchwalił rządowy projekt budżetu na 2024 rok.
- 19 stycznia Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec odtajnił informacje na temat tzw. lotów HEAD (dotyczących premiera, prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu). Tym samym została zniesiona klauzula tajności wynikająca z decyzji poprzedniego Ministra Marka Kuchcińskiego.
- 22 stycznia Premier Donald Tusk odbył wizytę w Kijowie i spotkał się z Prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim i Premierem Denysem Shmyhalem.
- 23 stycznia Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik wyszli z zakładów karnych, dzięki ułaskawieniu Andrzeja Dudy.
- 24 stycznia Premier Donald Tusk, wraz z Radą Ministrów, zapowiedział wprowadzenie antykoncepcji awaryjnej (pigułek „dzień po”) bez recepty dla osób powyżej 15 roku życia.
- 25 stycznia, podczas pierwszego czytania projektu o rencie socjalnej w Sejmie, Premier Donald Tusk zapewnił wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami.
- 30 stycznia Rada Ministrów podjęła decyzję o obniżeniu podatku VAT dla branży beauty.
- 30 stycznia Prezydent Andrzej Duda powołał w skład Rady Dialogu Społecznego przedstawicieli rządu wskazanych przez Premiera Donalda Tuska. Tego samego dnia Minister Adam Bodnar powołał w Prokuraturze Krajowej zespół śledczy, którego zadaniem było zbadanie prawidłowości zarządzania i wydatkowania środków z tzw. Funduszu Sprawiedliwości.
- 31 stycznia Prezydent Andrzej Duda podpisał m.in. ustawę budżetową na rok 2024 i jednocześnie zdecydował o skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego.
Luty
- 6 lutego rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej.
- 11 lutego w Morągu odbyło się spotkanie otwarte z Premierem Donaldem Tuskiem.
- 12 lutego Premier Donald Tusk udał się do Paryża, gdzie spotkał się z prezydentem Emmanuelem Macronem, a następnie do Berlina, gdzie spotkał się z kanclerzem Olafem Scholzem.
- 13 lutego w Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie Rady Gabinetowej. Przedstawiciele rządu dyskutowali z Prezydentem na temat realizacji strategicznych inwestycji, takich jak Centralny Port Komunikacyjny, kwestii energetyki jądrowej czy modernizacji polskiej armii. Premier przedstawił także dokument świadczący o zakupie i wykorzystywaniu systemu Pegasus.
- 15 lutego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Premier Donald Tusk spotkał się z Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą.
- 17 lutego w Warszawie odbyła się konwencja Koalicji Obywatelskiej w kontekście wyborów samorządowych.
- 22 lutego w Sejmie został odrzucony wniosek o wotum nieufności dla Ministra Adama Bodnara.
- 22 lutego Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją Ustawy budżetowej na rok 2024 z dnia 18 stycznia 2024 r.
- 23 lutego Premier Donald Tusk spotkał się w Warszawie z Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.
- 27 lutego podczas protestów rolników Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Minister Jan Grabiec zaprosił rolników do KPRM.
- 28 lutego w Pradze premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej rozmawiali o przyszłości i bezpieczeństwie Europy oraz regionu.
- 29 lutego odbył się Szczyt Rolniczy z udziałem Premiera Donalda Tuska.
Marzec
- 1 marca Minister Marzena Czarnecka otworzyła Ministerstwo Przemysłu z siedzibą w Katowicach. W konferencji ogłaszającej otwarcie Ministerstwa wzięli udział Minister Finansów Andrzej Domański i Minister Aktywów Państwowych Borys Budka. Było to spełnienie deklaracji Donalda Tuska złożonej w kampanii parlamentarnej w 2023 roku.
- 5 marca Premier Donald Tusk powołał nowych szefów służb specjalnych. Szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego został płk Rafał Syrysko. Szefową Centralnego Biura Antykorupcyjnego została Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak. Gen. Jarosław Stróżyk został oddelegowany do kierownictwa Służbą Kontrwywiadu Wojskowego.
- 7 marca Premier Donald Tusk wystąpił na Kongresie EPL w Bukareszcie. Zwrócił uwagę na potrzebę jedności Unii Europejskiej i ochronę jej granic.
- 8 marca w Warszawie odbyła się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. Zapowiedziane zostały działania dążące do liberalizacji prawa do przerywania ciąży.
- 12 marca Premier Donald Tusk w 25 rocznicę przystąpienia Polski do NATO wziął udział w wizycie w USA. W jej ramach odbył wspólne spotkanie z Prezydentem USA Joe Bidenem, w którym uczestniczył także prezydent Andrzej Duda.
- 14 marca Premier Donald Tusk powołał Dariusza Korneluka na stanowisko Prokuratura Krajowego.
- 15 marca Premier Donald Tusk wziął udział w szczycie Trójkąta Weimarskiego w Berlinie. Tematami przewodnimi spotkania były kwestie bezpieczeństwa Europy i wsparcia Ukrainy.
- 22 marca minęło 100 dni rządów koalicji 15 października.
- 27 marca odbyła się debata kandydatów na prezydenta Warszawy. Udział w niej wzięli Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tobiasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin Mikke oraz Romuald Starosielec.
- 27 marca były egzorcysta i szef fundacji Profeto ks. Michał O. usłyszał zarzuty związane z przekroczeniem uprawnień i wyrządzeniem szkody majątkowej.
- 27 marca Rada ds. spółek Skarbu Państwa podjęła decyzję o nieuznawaniu dyplomów MBA uzyskanych w Collegium Humanum w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych.
- 27 marca odszedł poseł Rajmund Miller.
- 29 marca rezydent Andrzej Duda zdecydował o skierowaniu nowelizacji Prawa farmaceutycznego do Sejmu RP z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie ustawy.
- 30 marca ksiądz Michał O. został zatrzymany przez ABW.
Kwiecień
- 3 kwietnia w Krakowie odbyło się spotkanie otwarte z Premierem Donaldem Tuskiem.
- 4 kwietnia zmarł poseł VI i VII kadencji Miron Sycz.
- 5 kwietnia, ostatniego dnia kampanii samorządowej, odbyła się konwencja wyborcza z udziałem Premiera Donalda Tuska i Prezydenta Rafała Trzaskowskiego.
- 5 kwietnia Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją Ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej.
- 7 kwietnia w Warszawie na wieczorze wyborczym Koalicji Obywatelskiej Premier Donald Tusk i Prezydent Rafał Trzaskowski podsumowali wstępne wyniki wyborów samorządowych.
- 10 kwietnia został odrzucony wniosek o wotum nieufności dla Ministra Marcina Kierwińskiego.
- 11 kwietnia Przewodniczący Rady Europejskiej, Sekretarz Generalna RE oraz sześciu liderów państw odwiedziło Warszawę, aby wspólnie omówić plany UE na nadchodzące 5 lat.
- 12 kwietnia w Sejmie odbyły się kluczowe głosowania nad projektami dotyczącymi aborcji. Koalicja Obywatelska poparła dalsze procedowanie wszystkich projektów ws. aborcji.
- 13 kwietnia Rada Ministrów przyjęła projekt programu ,,Aktywny Rodzic” znany także jako ,,Babciowe”.
- 16 kwietnia odbyło się posiedzenie Rady Ministrów. Oprócz członków rządu, uczestniczyli w nim także szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz generałowie Wojska Polskiego.
- 19 kwietnia Premier Donald Tusk uczestniczył w Brukseli w nieformalnym szczycie Rady Europejskiej, który poświęcony był m.in. kwestiom bezpieczeństwa w kontekście wojny w Ukrainie.
- 21 kwietnia odbyła się druga tura wyborów samorządowych.
- 23 kwietnia wizytę w Polsce złożyli Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak oraz Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg.
- 24 kwietnia w Warszawie podczas Rady Krajowej zostały zatwierdzone listy kandydatów w wyborach do Europarlamentu.
Maj
- 1 maja miała miejsce 20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej.
- 7 maja w Katowicach odbył się Europejski Kongres Gospodarczy, w którym brał udział Premier Donald Tusk.
- 7 maja podczas posiedzenia rządu Premier Donald Tusk poinformował o intensywnych działaniach polskich służb w celu zapewnienia bezpieczeństwa.
- 7 maja rząd przyjął projekt ustawy o zamrożeniu cen energii i wprowadzeniu bonu energetycznego w drugiej połowie 2024 roku.
- 9 maja Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec Minister Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski.
- 10 maja zaszły zmiany w składzie Rady Ministrów. Ministrowie Marcin Kierwiński, Bartłomiej Sienkiewicz, Borys Budka i Krzysztof Hetman zakończyli swoją służbę. Powołano nowych Ministrów: Spraw Wewnętrznych i Administracji – Tomasza Siemoniaka; Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Hannę Wróblewską; Ministra
Aktywów Państwowych – Jakuba Jaworowskiego; Ministra Rozwoju i Technologii – Krzysztofa Paszyka.
- 11 maja Premier Donald Tusk odbył wizytę w Wojskowym Zgrupowaniu Zadaniowym Podlasie. Podkreślono kwestie bezpieczeństwa granic Polski.
- 14 maja miało miejsce posiedzenie Rady Ministrów. Skupiono się na kwestii agresywnych działań służb białoruskich i rosyjskich. Premier Donald Tusk zapowiedział także sprzeciw wobec paktu migracyjnego.
- 18 maja Premier Donald Tusk, podczas rocznicy zdobycia wzgórza Monte Cassino, zapowiedział przekazanie 10 mld zł na obronność Polski.
- 20 maja Premier Donald Tusk spotkał się w Warszawie z Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadią Calvino. Premier poinformował o przeznaczeniu przez bank 300 milionów euro dla Polski na budowę tzw. żelaznej kopuły.
- 21 maja Premier Donald Tusk wydał zarządzenie powołujące komisję do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w latach 2004-2024. Na jej czele stanął szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Jarosław Stróżyk. Dodatkowo zapowiedziano przywrócenie regionalnych struktur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
- 23 maja Premier Donald Tusk i Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis zaapelowali o powstanie programu europejskiej tarczy obrony przeciwlotniczej.
- 24 maja Premier Donald Tusk wziął udział w spotkaniu otwartym z mieszkańcami Białegostoku. Tematami była Tarcza Wschód i bezpieczeństwo wewnętrzne Polski. Dodatkowo podkreślono rolę współpracy z Unią Europejską.
- 27 maja zaprezentowano szczegóły dotyczące projektu obronnego Tarcza Wschód. Oświadczono, że na ten cel zostanie w przyszłości przeznaczone około 10 miliardów złotych, co pozwoli na skuteczne zabezpieczenie wschodniej granicy Polski.
- 29 maja Premier Donald Tusk wraz z Wicepremierem Władysławem Kosiniakiem- Kamyszem i Ministrem Tomaszem Siemoniakiem spotkali się w Dubiczach Cerkiewnych z jednostką Straży Granicznej. Premier zapowiedział przywrócenie strefy buforowej na granicy z Białorusią.
- 29 maja Prezydent RP Andrzej Duda odmówił podpisania ustawy z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym, i przekazał Sejmowi ustawę do ponownego rozpatrzenia.
Czerwiec
- 4 czerwca odbył się wiec z udziałem Premiera Donalda Tuska, Prezydenta Lecha Wałęsy i Prezydenta Rafała Trzaskowskiego, w którym wzięło udział ponad 30 tysięcy osób.
- 5 czerwca pracę rozpoczęła komisja ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich.
- 7 czerwca po spotkaniu z Ministrami Sprawiedliwości i Obrony Narodowej, Premier Donald Tusk przedstawił trzy kierunki działań rządu dot. sytuacji na granicy z Białorusią. Rozmowy ministrów były poświęcone zatrzymaniu polskich żołnierzy po oddaniu strzałów ostrzegawczych podczas służby na granicy polsko-białoruskiej.
- 9 czerwca wybory do europarlamentu zwyciężyła Koalicja Obywatelska, uzyskując 37,06% poparcia.
- 10 czerwca na wyjazdowym posiedzeniu w Białymstoku, Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia „Narodowego Programu Odstraszania i Obrony – Tarcza Wschód”. Rząd przyjął także uchwałę w sprawie sytuacji na wschodniej granicy Rzeczypospolitej Polskiej.
- 11 czerwca Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak spotkali się w Białymstoku z wojewodami, aby omówić koordynację działań administracji w kwestii bezpieczeństwa państwa.
- 26 czerwca Premier Donald Tusk oraz Ministrowie Dariusz Klimczak, Piotr Malepszak i Maciej Lasek przedstawili projekt pt. #Polska100Minut. Projekt zakłada trzy kluczowe elementy: rozbudowę sieci szybkiej kolei, rozwijanie regionalnych lotnisk oraz rozwój Polskich Linii Lotniczych LOT.
- 27 czerwca w Brukseli podczas szczytu Rady Europejskiej zdecydowano kto obejmie najważniejsze stanowiska we Wspólnocie. Szefową Komisji Europejskiej pozostała Ursula von der Leyen.
Lipiec
- 1 lipca Premier Donald Tusk złożył wizytę na lotnisku Rzeszów-Jasionka, gdzie organizowana jest pomoc dla Ukrainy. Premier rozmawiał także z dowódcą amerykańskich żołnierzy w Polsce i komendantem POLLOGHUB.
- 2 lipca odbyły się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Premier Donald Tusk i Kanclerz Olaf Scholz przewodzili obradom. Został przyjęty Polsko-Niemiecki Plan Działania, zakładającym bliską współpracę międzypaństwową.
- 8 lipca Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński odwiedził Polskę. Spotkał się z Premierem Donaldem Tuskiem i wraz z nim podpisał Porozumienie o Współpracy w Dziedzinie Bezpieczeństwa.
- 9 lipca pod Sejmem rozpoczął się protest w obronie ks. Michała O., zorganizowany przez PiS.
- 10 lipca w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się spotkanie Premiera Donalda Tuska z przedstawicielami mediów w sprawie zmian w prawie autorskim. W spotkaniu brała udział także Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.
- 12 lipca Premier Donald Tusk wystąpił w Sejmie i poinformował o zarzutach wobec byłego ambasadora przy NATO Tomasza Szatkowskiego. Podczas posiedzenia Izba Niższa Parlamentu odrzuciła ustawę dekryminalizującą pomocnictwo aborcyjne. Dodatkowo uchylono immunitet Mariuszowi Błaszczakowi.
- 15 lipca Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości z Suwerennej Polski, został zatrzymany przez ABW.
- 16 lipca Ewa Kopacz została wybrana Wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego.
- 17 lipca Marcin Romanowski wyszedł na wolność po decyzji sądu.
- 18 lipca Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli prewencyjnej, ustawę z dnia 14 czerwca 2024 r. o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy.
- 23 lipca Borys Budka został wybrany przewodniczącym Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim.
- 23 lipca Rada Ministrów zapowiedziała wsparcie dla obywatelskiego projektu ustawy o wprowadzeniu renty wdowiej, wspierającej finansowo starsze osoby.
- 24 lipca odbyło się Święto Policji. Podczas obchodów Premier Donald Tusk zapowiedział przeznaczenie dodatkowego miliarda złotych na potrzeby policji.
Sierpień
- 1 sierpnia w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Premier Donald Tusk oddał hołd bohaterom tamtych wydarzeń na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.
- 2 sierpnia Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę z dnia 12 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.
- 9 sierpnia Premier Donald Tusk oraz ministrowie Tomasz Siemoniak, Adam Bodnar i Andrzej Domański podpisali międzyresortowe porozumienie dotyczące skoordynowania działań podległych im służb. Premier Donald Tusk podkreślił, że porozumienie ministrów ma dotyczyć działań zmierzających do ujawnienia, zabezpieczenia i odzyskiwania mienia Skarbu Państwa.
- 10 sierpnia odeszła posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka.
- 12 sierpnia Premier Donald Tusk oraz Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras spotkali się z olimpijczykami, którzy wrócili do Polski po XXXIII Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.
- 13 sierpnia Rada Ministrów podczas posiedzenia jednomyślnie zaakceptowała kandydaturę Piotra Serafina na stanowisko komisarza w Komisji Europejskiej.
- 15 sierpnia w Warszawie z okazji Święta Wojska Polskiego odbyła się defilada oraz uroczyste wystąpienie Premiera Donalda Tuska.
- 16 sierpnia w Karczewie na Orliku Premier Donald Tusk oraz minister Sławomir Nitras przedstawili plany inwestycji dla dostępności sportu. Premier ogłosił również, że Polska będzie starać się o organizację Igrzysk Olimpijskich.
- 16 sierpnia Prezydent RP Andrzej Duda odmówił podpisania ustawy z dnia 24 lipca 2024
r. o uchyleniu ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007–2022 i przekazał Sejmowi ustawę do ponownego rozpatrzenia.
- 28 sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na 2025 rok.
- 30 sierpnia Premier Donald Tusk oraz Ministrowie Adam Bodnar i Izabela Leszczyna przedstawili wytyczne dotyczące dostępu do procedury przerwania ciąży, które staną się dla lekarzy i podmiotów leczniczych wykładnią stosowania prawa.
- 31 sierpnia w 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych Premier Donald Tusk uczestniczył w Gdańsku w uroczystym odsłonięciu pomnika śp. Lecha Bądkowskiego. W gdańskim Ratuszu odbyło się specjalne spotkanie z członkami Rady Ministrów.
Wrzesień
- 1 września Premier Donald Tusk wziął udział w obchodach rocznicy wybuchu II Wojny Światowej na Westerplatte.
- 2 września Sąd Okręgowy w Katowicach zdecydował o tymczasowym aresztowaniu właściciela firmy Red is Bad, Pawła Szopy, na 90 dni.
- 2 września były szef RARS – Michał K. został zatrzymany w Londynie.
- 3 września Rada Ministrów przyjęła projekt reformy finansów samorządów.
- 6 września w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyły się konsultacje obywatelskie dotyczące praworządności z udziałem Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara.
- 6 września Sąd Okręgowy w Warszawie wydał Europejski Nakaz Aresztowania twórcy marki Red is Bad Pawła Szopy.
- 16 września przez ciężką sytuację powodziową na południu Polski rząd wprowadził stan klęski żywiołowej w wybranych gminach i powiatach województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.
- 26 września Marcin Kierwiński został powołany przez Prezydenta Andrzeja Dudę na stanowisko pełnomocnika rządu ds. odbudowy po powodzi.
- 28 września odbyło się specjalne posiedzenie rządu, zwołane przez Premiera Donalda Tuska. Dotyczyło ono zmian w projekcie budżetu na 2025 rok i usuwania skutków powodzi.
Październik
- Od 1 października można składać wnioski o świadczenia z programu „Aktywny rodzic”.
- 1 października Premier Donald Tusk zapowiedział zdecydowane działania w sprawie sprzedaży tzw. alkotubek.
- 1 października sąd nie uwzględnił wniosku o wydanie listu żelaznego dla byłego prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michała K.
- 7 października Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę Przepisy wprowadzające ustawę o Trybunale Konstytucyjnym oraz ustawę o Trybunale Konstytucyjnym.
- 12 października w Warszawie odbyła się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. Podczas wydarzenia Premier Donald Tusk przedstawił strategię polityki migracyjnej.
- 16 października Prezydent RP Andrzej Duda wygłosił w Sejmie orędzie w związku z rocznicą wyborów parlamentarnych z 2023 r.
- 16 października Premier Donald Tusk uczestniczył w Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie, podczas którego omawiane były najważniejsze wyzwania stojące przed Europą i światem.
- 16 października prokuratura ponownie skierowała do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie Marcina Romanowskiego.
- 18 października szczycie Rady Europejskiej w Brukseli Premier Donald Tusk przedstawił polski punkt widzenia dotyczący migracji.
- 25 października polska policja zatrzymała na Dominikanie Pawła Szopę.
- 25 października ksiądz Michał O. wyszedł z aresztu po wpłaceniu kaucji.
- 29 października rząd podjął decyzję o wprowadzeniu uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.
- 31 października Paweł Szopa usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, popełnienia w ramach tej grupy przestępstw z urzędnikami RARS, a także prania brudnych pieniędzy.
Listopad
- 6 listopada Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w USA.
- 7 listopada Premier Donald Tusk brał udział w szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej i nieformalnej Radzie Europejskiej w Budapeszcie.
- 9 listopada zarząd Platformy Obywatelskiej wraz z liderami Koalicji Obywatelskiej podjęli decyzję o przeprowadzaniu prawyborów w celu wyłonienia kandydata na prezydenta, w których udział wzięli Rafał Trzaskowski i Radosław Sikorski.
- 12 listopada Premier Donald Tusk powołał Wojciecha Wrochnę na stanowiska Pełnomocnika Rządu do Spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Sekretarza Stanu w Ministerstwie Przemysłu.
- 13 listopada Premier Donald Tusk spotkał się w Warszawie z Sekretarzem Generalnym NATO Markiem Rutte. Poruszono kwestie dalszej współpracy i wsparcia dla Ukrainy.
- 14 listopada CBA zatrzymało prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka w związku ze sprawą uczelni Collegium Humanum.
- 15 listopada Ministrowie Sprawiedliwości, Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Infrastruktury przedstawili koncepcję zmian przepisów dotyczących kwestii bezpieczeństwa na drogach.
- 19 listopada minęło 1000 dni od agresji Rosji na Ukrainę. Tego dnia miało miejsce posiedzenie polskiego rządu, podczas którego Premier Donald Tusk zapowiedział dalsze wzmacnianie obronności. Dodatkowo przyjęto projekt przedłużający zamrożenie cen energii dla obywateli w 2025 roku, a także podjęto decyzję o obniżeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
- 21 listopada Sejm odrzucił wotum nieufności wobec Ministry Zdrowia Izabeli Leszczyny.
- 22 listopada Premier Donald Tusk wziął udział w XLIII Krajowym Zjeździe Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego.
- 23 listopada na Radzie Krajowej Platformy Obywatelskiej Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski został ogłoszony kandydatem na Prezydenta RP w nadchodzących wyborach w 2025 roku.
- 25 listopada Premier Donald Tusk powołał Annę Żabską na stanowisko nowego wojewody dolnośląskiego.
- 25 listopada komisja śledcza ds. wyborów kopertowych przedstawiła raport ze swojej działalności.
- 26 listopada Rada Ministrów przyjęła uchwałę sprzeciwiającą się podpisaniu umowy o wolnym handlu między Unią europejską a państwami Mercosur w Ameryce Południowej. Premier Donald Tusk zapowiedział także przyspieszenie prac nad budową Centralnego Portu Komunikacyjnego dzięki dofinansowaniu 3,5 miliarda złotych. Padła także deklaracja o przeznaczeniu 1,5 miliarda złotych na realizację inwestycji strategicznych.
- 27 listopada Premier Donald Tusk wziął udział w szczycie szefów rządów państw nordyckich i bałtyckich w ramach tzw. Formatu NB8 w Szwecji. Omówiono kwestie relacji transatlantyckich, bezpieczeństwa w regionie i wojny Rosji z Ukrainą.
- 28 listopada Premier Donald Tusk spotkał się z Premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem i podpisał porozumienie pomiędzy Polską i Szwecją. Dotyczyło ono w kwestii obrony, bezpieczeństwa, wsparcia dla Ukrainy, rozwoju gospodarki i walki z nielegalną migracją.
- 30 listopada Premier Donald Tusk odwiedził Dąbrówkę w gminie Budry w województwie warmińsko-mazurskim. W tym miejscu został ukończony pierwszy fragment systemu obronnego w ramach programu Tarcza Wschód.
Grudzień
- 3 grudnia odbyła się wizyta Sekretarz Generalnej Rady UE i spotkanie z członkami rządu.
- 3 grudnia komisja śledcza ds. tzw. afery wizowej przyjęła raport końcowy wraz z poprawkami uzupełniającymi.
- 5 grudnia Premier Donald Tusk wraz z ministrami spotkał się w Warszawie z Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą oraz Konferencją Przewodniczących Grup Politycznych PE.
- 6 grudnia Sejm uchylił immunitet Jarosławowi Kaczyńskiemu w związku z oskarżeniem go przez aktywistę Zbigniewa Komosę o uderzenie w twarz.
- 7 grudnia w Gliwicach odbyła się konwencja Koalicji Obywatelskiej.
- 12 grudnia wydano list gończy za Marcinem Romanowskim.
- 13 grudnia miała miejsce rocznica powołania rządu Donalda Tuska.
- 17 grudnia kolegium elektorów oficjalnie wybrało Donalda Trumpa na stanowisko Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki.
- 19 grudnia Marcin Romanowski otrzymał azyl na Węgrzech.
- 19 grudnia prokurator generalny Adam Bodnar skierował wnioski o uchylenie immunitetów posłów — Jana Krzysztofa Ardanowskiego i Krzysztofa Szczuckiego oraz europosła PiS Daniela Obajtka.
- 30 grudnia Państwowa Komisja Wyborcza, wykonując postanowienie Sądu Najwyższego, przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu PiS z wyborów parlamentarnych 2023 r.