Na posiedzeniu sejmowej Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych w dniu 24 lipca br. debatowaliśmy w trakcie pierwszego czytania nad projektem uchwały przedstawionym przez Prezydium Sejmu dotyczącym zmiany Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Uzasadniała go Wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela.
Spowolnienie procesu legislacyjnego oraz zwiększenie przejrzystości tworzenia prawa – to najważniejsze zmiany, jakie ma wprowadzić ten regulamin.
Rozwiązania przedstawione przez Prezydium Sejmu mają wypełnić jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską, dzięki którym Polska uzyskała dostęp do europejskich funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.
.Zgodnie z nowym regulaminem każdy projekt ustawy miałby jeszcze przed pierwszym czytaniem być poddany internetowym konsultacjom społecznym w systemie sejmowym, a szybki tryb prac byłby możliwy tylko w wyjątkowych przypadkach.
„Nowelizacja regulaminu przewiduje też jawność zgłaszanych poprawek, które odtąd będą publikowane w systemie informacyjnym Sejmu. Nowością jest też wprowadzenie obowiązku sporządzania uzasadnień do poprawek. Ostatnią ze zmian jest ograniczenie możliwości stosowania trybów przyspieszonych w Sejmie. Wymagana ma być do tego zgoda Sejmu wyrażona bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Teraz terminy przed pierwszym i między kolejnymi czytaniami można skracać zwykłą większością na wniosek marszałka” – pisze „Rzeczpospolita”.

Celem proponowanych rozwiązań jest spowolnienie procesu legislacyjnego i poprawa jego transparentności. „Najważniejszą ideą oprócz wprowadzenia obowiązku konsultacji społecznych, jest ograniczenie szybkiej ścieżki legislacyjnej do bardzo rzadkich sytuacji.
Zabierając głos odniosłam się do wątpliwości zgłaszanych przez posłanki PiS dotyczących zagrożeń wynikających ich zdaniem z uznaniowości w trybie procedowania ustaw tzw. poselskich. Wg nich uznaniowość pojawia się w projekcie zmian regulaminu sejmu w sformułowaniach określających czas konsultacji społecznych takich projektów oraz przyznawaniu im statusu ustawy procedowanej w trybie „szybkiej ścieżki”. Uznaniowość mogłaby wg PiS ograniczyć prawa opozycji poprzez utrudnianie wprowadzania do legislacji jej projektów .
Oto moja wypowiedź, zapraszam do obejrzenia i wysłuchania.
Całość posiedzenia do obejrzenia tutaj:
https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/transmisje.xsp?unid=3952B56E309B2DBEC1258B5D004D3CB2#