Zielony wodór i biometan – potencjał w polskiej gospodarce

Polecam kolejne materiały podesłane mi przez portal forumenergii.pl

Jednym z kluczowych celów Unii Europejskiej jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. Nie da się tego osiągnąć bez transformacji energetycznej. Analizując ścieżki transformacji energetycznej Polski widzimy jak istotną rolę mogą pełnić tzw. zielone gazy, czyli wodór i biometan. Zielone gazy będą kluczowe m.in. w sektorze transportu, ciepłownictwa jak również w bilansowaniu systemu elektroenergetycznego.

forum energii .pl logo

Nowa Analiza #ZIELONE GAZY     25.06.2021

Polski wyścig po zielone gazy

Szanowni Państwo!

W ciągu najbliższych dekad sposób pozyskiwania energii znacząco się zmieni w całej Europie. Dążenie do neutralności klimatycznej sprawi, że w perspektywie 30 lat paliwa kopalne zostaną zastąpione odnawialnymi źródłami energii. Kluczową rolę odegrają m. in. zielone gazy, czyli produkowany z OZE zielony wodór oraz biometan.

Bez „zielonych gazów” nie będzie pełnej dekarbonizacji. Biometan i wodór zastąpią gaz ziemny, węgiel i ropę w tych sektorach gospodarki, w których trudno przeprowadzić elektryfikację.

Ale wykorzystanie zielonych gazów w gospodarce trzeba planować racjonalnie – bo dla wszystkich chętnych prawdopodobnie nie wystarczy. W przygotowaniu strategii może pomóc najnowszy raport Forum Energii pt. „Zielone gazy. Biometan i wodór w Polsce”, do którego lektury gorąco zachęcam.

W analizie wskazujemy m. in

-jaki jest potencjał wytwórczy zielonego wodoru i biometanu w Polsce,

-do jakich zadań powinny być wykorzystywane,

-ile dodatkowych moce OZE jest potrzebne do produkcji zielonego wodoru.

Oto informacja medialna na ten temat po kliknięciu w  1 stronę dokumentu zaś Analiza dostępna jest poniżej tej informacji.

zielone gazy_informacja prasowa

zielone gazy_informacja prasowa-1

Zielone_gazy_Analiza

41_Zielone_gazy_10-1

 

 


Opublikowano

w

,

przez