Wręczenie Czarnej Perły

Sobotni wieczór, w Teatrze Śląskim w Katowicach ma miejsce szczególne wydarzenie: wręczenie  nagrody ,,Czarnej Perły”  przyznawanej od 2003 roku przez Klub Nike Międzynarodowej Organizacji  Soroptimist  International. Organizacja istnieje ponad 90 lat i działa w formie klubów na kilku  kontynentach. Pierwszy powstał w Ameryce w roku 1921 w Kalifornii a pierwszy klub europejski – powstał w Paryżu, w 1924 roku.

zdj 1 (2)   zdj 2

Jak zapowiadają organizatorki, celem honorowania wyjątkowej kobiety nagrodą  „Czarnej Perły”  jest   prezentacja dorobku i  e sukcesów   kobiet ze Śląska,  oraz  promowanie ich udziału  w    życiu publicznym.  Nagroda nie ma wymiaru materialnego,   jest  uznaniem środowisk  kobiecych. Bohaterka tego prestiżowego wyróżnienia, to, zdaniem soroptymistek, wzór do naśladowania dla innych,  i to nie tylko kobiet. To także wskazanie,   jakimi wartościami  kierować się w życiu, by zdobyć powszechny szacunek i podziw.

W tym roku laureatką  Czarnej Perły została Barbara  Ptak genialna  kostiumolog  mieszkająca w Katowicach, która stworzyła oprawę plastyczną do ponad dwustu   przedstawień dramatycznych,  oper,   operetek,    musicali i  filmów , w tym nominowanych  do  Oscara  :   Nóż w wodzie  Romana Polańskiego ,Faraon Jerzego Kawalerowicza, Ziemia Obiecana Andrzeja Wajdy oraz Noce i dnie Jerzego Antczaka Stworzyła też  kostiumy  do kultowych filmów  o  Śląsku Perła w koronie, Paciorki jednego różańca, Na straży swej stać będę  Kazimierza Kutza .

Nagrodę wręczyły: Karina Mostowik   Prezydentka  Śląskiego Klubu NIKE w towarzystwie Beaty Twardowskiej ,    vice Prezydentki Śląskiego Klubu NIKE.

zdj3   zdj4

Czarna Perła to nagroda dla wyjątkowej kobiety, zatem i nagroda jest kobieca, mówią prowadzące, to niepowtarzalna broszka zaprojektowana i wykonana ręcznie przez artystkę, członkinię Klubu Nike Wiolęttę Wakuluk. O urodzie tej wyjątkowej nagrody można się przekonać osobiście, bo wszystkie dotychczasowe laureatki obecne na sali założyły swoje broszki na ten wyjątkowy wieczór.

A laureatkami z lat poprzednich są:

Prof. Krystyna Doktorowicz   Dziekan Wydziału  Radia i Telewizji  Uniwersytetu Śląskiego

Dr Iwona Stadnicka, wybitna neurolog

Dorota Lorenc  wieloletnia Dyrektor Domu Kultury Koszutka w Katowicach

Dr Ewa Piaskowska  wieloletnia Rektor Górnośląskiej Wyższej Szkoły  Handlowej w Katowicach ,

Krystyna Szaraniec wieloletnia  Dyrektor Teatru Śląskiego,  aktualnie doradca dyrektora teatru.

Mam szczególny honor również znajdować się na tej liście; w 2009 roku Czarną Perłę wręczał mi sam Mistrz Kazimierz Kutz.

zdj6   zdj5


Galę uświetnił równie wyjątkowy spektakl : to „Ożenek” Nikołaja Gogola w reżyserii Nikołaja Kolady z brawurową scenografią i kostiumami reżysera oraz Anny Tomczyńskiej.

 zdj 7   zdj 8

 

 

 

 


Opublikowano

w

,

przez