Obok wielu gości na zaproszenie pani Prezydent Jastrzębia Zdroju Anny Hetman uczestniczyłam dziś w uroczystym otwarciu i zwiedzaniu wystawy stałej poświęconej węglowi i historii jego wydobywania w jastrzębskich kopalniach.
Ekspozycja powstała w byłych, zmodernizowanych i przebudowanych łaźniach górniczych kopalni Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju, adaptowanych na potrzeby Instytutu Dziedzictwa i Dialogu.
„To fascynująca podróż przez historię miasta, kopalń i górników, która wciąga każdego odwiedzającego w głąb tajemniczego świata pod ziemią. Ta ekspozycja nie tylko ukazuje postęp technologiczny i porusza aspekt ekologiczny, ale również oddaje hołd ludziom, którzy poświęcili swoje życie pracując pod ziemią. Dla nas, jastrzębianek i jastrzębian, ma to ogromne znaczne, bo niemal każdy ma w rodzinie kogoś związanego z górnictwem” – powiedziała prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman.
Zabrałam głos podczas uroczystości otwarcia. Składając gratulacje na ręce pani prezydent za tak świetną inicjatywę nawiązałam do swoich rodzinnych związków z kopalnią Moszczenica, którą budował również mój ojciec.
Dla publiczności wystawa zostanie otwarta 2 września.
Carbonarium w dawnych łaźniach zamkniętej 23 lata temu kopalni Moszczenica powstało jtakże jako element projektu Interreg V-A 2014-2020 Republika Czeska – Polska „Postindustrialne dziedzictwo pogranicza” realizowanego wraz z Stowarzyszeniem Rozwoju i Współpracy Regionalnej Olza i partnerami czeskimi: Dolni Oblast Vitkovice oraz Moravian-Silesian Tourism
W zmodernizowanym budynku dawnej łaźni zainstalowano blisko 30 monitorów, 5 projektorów, gry, makiety, audioprzewodniki; częścią ekspozycji jest także m.in. międzywojenny słup ogłoszeniowy. Motywem przewodnim jest węgiel – od pierwiastka, poprzez wykorzystanie w przemyśle, po rolę, jaką odegrał w historii miasta. Nie zabrakło też przedstawienia zastosowania carbonu w świecie nauki. Ostatnim etapem są wątki transformacji i ekologiczne sposoby użytkowania węgla. Wystawa opisana jest po polsku, czesku i angielsku.
Carbonarium, kosztem ponad 6 mln zł, przygotowała wyłoniona w przetargu firma Trias AVI, która zaprojektowała i wykonała dotąd ponad 1,5 tys. instalacji – wśród nich wiele interaktywnych wystaw czy multimedialnych ekspozycji – w muzeach i centrach nauki. To m.in. Rynek Podziemny w Krakowie, Podziemny Olkusz, Centrum Dialogu Przełomy – Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Twierdzy Toruń czy część wystawy w Planetarium Śląskiem w Chorzowie.
Mamy też akcent polityczno – historyczny ukazujący strajki sierpniowe i podpisanie 3 września 1980 w Jastrzębiu-Zdroju w Kopalni Węgla Kamiennego „Manifest Lipcowy” (obecnie: „Zofiówka”), przez Komisję Rządową i Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z przewodniczącym Jarosławem Sienkiewiczem tzw. Porozumienia Jastrzębskiego
Jak zapowiada portal jastrzębie-zdrój.nasze miasto.pl będzie się działo:
„Tego dnia po mieście kursować będą także dedykowane zabytkowe autobusy „ogórki” – przejazd będzie bezpłatny. Rozkłady jazdy znajdują się na przystankach oraz są również w naszej galerii!
Więcej tutaj: https://jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl/wielkie-otwarcie-carbonarium-w-jastrzebiu-wystawy/ar/c1-9437747
I jak zawsze mnóstwo interesujących rozmów kuluarowych