Ważne zobowiązanie i wyzwanie dla Polski – wdrożenie mechanizmu ROP

Zostałam zaproszona do uczestnictwa w niezwykle ważnym webinarium , poświęconemu  wdrożeniu  mechanizmu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta przez polskie ustawodawstwo. Mechanizm ten powinien być zgodny z postanowieniami ramowej dyrektywy ws. odpadów znowelizowanej w 2018 r. przez UE. Podczas debaty przeanalizowane zostały przyjęte i planowane regulacje unijne w zakresie odpowiedzialności przedsiębiorców oraz istniejące systemy ROP w różnych krajach Wspólnoty. Przedsiębiorcy są przekonani, że implementacja ta jest niezwykle ważnym i trudnym wyzwaniem dla systemu gospodarki odpadami opakowaniowymi i powinna nieść za sobą maksymalnie wiele korzyści, byśmy mogli także w tym obszarze wzmacniać polską gospodarkę. Polscy przedsiębiorcy dostrzegają różnorakie  zagrożenia jakie niosą wstępne propozycje zmian w prawie opracowane min. przez Ministerstwo Klimatu, część samorządów i organizacji branżowych, a które sprowadzają wdrożenie ROP do modelu fiskalno-redystrybucyjnego. Ten temat został poruszony m.in. w publikacjach „Dobry ROP to System Producencki” zamieszczony w Dzienniku Gazeta Prawna i portalu forsal.pl czy w artykule ” Kto blokuje rozszerzoną odpowiedzialność producentów”. Propozycje  i ocenę projektów regulacji  zawiera wspólne stanowisko organizacji producenckich wobec zaktualizowanej koncepcji nowego systemu gospodarki odpadami opakowaniowymi zaprezentowanej przez Ministerstwo Klimatu. Te dokumenty do przeczytania poniżej poprzez kliknięcie we fragmenty skanów lub w linki.

Polski-recykling-6x4-cykl-Zielona-Polska-28.10-1

Cały artykuł tutaj:  Polski-recykling-6×4-cykl-Zielona-Polska-28.10 

artykuła FORSAL ROP4

Cała publikacja tutaj: https://forsal.pl/biznes/aktualnosci/artykuly/7985476,dobry-rop-to-system-producencki.html

stanowisko 1 str bis

Pełna treść stanowiska organizacji producenckich po kliknięciu w 1 str. dokumentu lub tutaj: https://gabrielalenartowicz.pl/wp-content/uploads/2020/11/stanowisko-organizacje-producentow-koncepcja-rop-luty-2020.pdf

Stąd też tak istotny był dobór tematów i prelegentów na webinarium. Oto sylwetki i tematy wystąpień wykładowców.

Francesca Stevens

Johnatan Ouden

Krzysztof Baczyński

Magdalena Dziczek

Prezentacja Krzysztofa Baczyńskiego po kliknięciu w obrazek lub w link: Prezentacja Baczyński1

Prezentacja Baczyński1-2

Już 16 krajów europejskich wdrożyło lub podjęło decyzję o wdrożeniu systemu kaucyjnego na opakowania po napojach. We wrześniu europejskie organizacje producentów napojów (UNESDA oraz EFBW) opowiedziały się za wprowadzeniem systemu kaucyjnego we wszystkich państwach WE. Badania opinii wykazały olbrzymie poparcie dla takiego modelu zbiórki w Polsce, a zdaniem polskich producentów, system kaucyjny jest niezbędny dla wykonania zobowiązań Dyrektyw UE.
Jak funkcjonuje standardowy europejski system kaucyjny? Ile kosztowałby system w Polsce? Jaki wpływ na gospodarkę opadami i recykling miałby model zbiórki opakowań po napojach w jednostkach handlowych? Kto inicjuje kaucję i jaką rekompensatę otrzymują jednostki handlowe?
Wreszcie – jakie obowiązki uczestników rynku wiązałyby się z wprowadzeniem systemu?
Na te i inne pytania starano  się odpowiedzieć podczas webinarium z udziałem ekspertów z kraju i z zagranicy 18 listopada zorganizowanym przez Reloop Platform. Poniżej ciekaw prezentacja dokumentująca to wydarzenie. Otwiera się po kliknięciu w obrazek.

bilaga-1(2)-1Reloop 1

 


Opublikowano

w

,

przez

Tagi: