W TVT z profesorem Jerzym Buzkiem o rozporządzeniu metanowym UE

Profesor Jerzy Buzek, europoseł i były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego walnie się przyczynił do tego, aby rozporządzenie Parlamentu i Rady UE w sprawie redukcji emisji metanu w sektorze energetycznym dało czas na dostosowanie się polskich kopalń do jego wymogów.

Dotyczy ono redukcji emisji metanu w sektorze energii – m.in. przy wydobyciu węgla, które w Polsce wzbudziło wiele kontrowersji jako że nikt w UE nie wydobywa węgla z tak wysokometanowych pokładów jak my.Polski sukces w Parlamancie Europejskim zawdzięczamy przede wszystkim wysokim kompetencjom naszych reprezentantów z EPP – European People’s Party

Zaangażowana swego czasu jako prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach w finansowanie inwestycji wychwytu i wykorzystania metanu z kopalń do produkcji energii cieplnej i elektrycznej rozmawiałam niedawno z Premierem Jerzy Buzek na temat tych technologii i projektu rozporządnia m.in. w moich audycjach ekologicznych w Telewizja TVT a także Radio Vanessa

Dziś prof. Jerzy Buzek mówi tak: „Zagłosowaliśmy nad rozporządzeniem metanowym – w 73. rocznicę ogłoszenia Planu Schumana. Tak wtedy, jak i dziś chodzi – w dużej mierze – o węgiel; wtedy – o koordynację jego wydobycia, by nigdy więcej nie zagrażało ono pokojowi w Europie; a dzisiaj – o to, by ograniczać towarzyszące temu wydobyciu emisje metanu – bardzo szkodliwe dla klimatu – ale w sposób zgodny z duchem i literą sprawiedliwej transformacji energetycznej całej Unii Europejskiej. To się udało, także dzięki współpracy europosłów ponad podziałami politycznymi. Mamy kompromis, który jest dobry zarówno dla środowiska i klimatu, jak i – województwa śląskiego”

Kompromis zakłada dopuszczalne poziomy emisji metanu w wysokości 5 ton na 1000 ton wydobywanego węgla od 2027 i 3 ton metanu na 1000 ton wydobywanego węgla od roku 2031. Emisje te mają być liczone na poziomie operatora kopalni, co pozwoli spółkom posiadającym więcej kopalni uśrednić emisje. Rozwiązanie przyjęte w PE jest podobne do stanowiska przygotowanego przez Radę. Zakłada ono jednak też dodatkowy element w postaci zamiany kar za emisję metanu na opłaty i możliwości wykorzystania tych płaconych przez kopalnię opłat za nadmiarowe emisje na inwestycje w wychwytywanie metanu w kopalniach. Mechanizm ten będzie zachęcał do koniecznych inwestycji i tym samym będzie miał wpływ na ograniczanie zmian klimatycznych.

O tym rozmawiałam z profesorem w moim, 11-tym już odcinku cyklicznej audycji – Eko – kwadrans w telewizji TVT.

Zapraszam do obejrzenia



Opublikowano

w

,

przez