W konkurencji „dwucyfrowa inflacja” gonimy Turcję!

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. Organization for Economic Co-operation and Development – OECD) jest międzyrządową organizacją o profilu ekonomicznym. Celem OECD jest wspieranie państw członkowskich w osiągnięciu jak najwyższego poziomu wzrostu gospodarczego i dobrobytu obywateli.

Podała ona, że średnia inflacja zrzeszonych krajów w marcu 2022 roku wyniosła 8,8 procent rok do roku. Polska była wyraźnie powyżej średniej ze wzrostem cen towarów i usług na poziomie 11 procent.

W lutym 2022 roku średnia inflacja państw OECD wyniosła 7,8 proc. rdr, a w marcu 2021 roku było to zaledwie 2,4 proc. Organizacja w najnowszym komunikacie podkreśliła, że jest największy wzrost od października 1988 roku.

Około jedna piąta krajów OECD odnotowała dwucyfrową inflację, z najwyższym wskaźnikiem w Turcji – 61,1 proc. rdr.

Jak tłumaczył niedawno Reuters, kłopoty Turcji mają związek między innymi z kryzysem walutowym, który wybuchł pod koniec 2021 r. z powodu niekonwencjonalnej polityki pieniężnej wspieranej przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Chodzi o niechęć do podwyżek stóp procentowych, żeby zahamować wzrost cen.

W zestawieniu OECD Polska znalazła się na 6. miejscu – wyższa inflacja była odpowiednio w: Turcji, Litwie (15,7 proc.), Estonii (15,2 proc.), Czechach (12,7 proc.) i Łotwie (11,5 proc.).

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że inflacja w kwietniu wyniosła 12,3 procent. To najwyższy wzrost od maja 1998 roku, kiedy inflacja wynosiła 13,3 proc. Dla porównania, inflacja w Polsce w marcu 2022 roku wyniosła 11,0 procent rok do roku.To właśnie efekt antypolskiej polityki, którą prowadzi NBP. Smuci tylko fakt, że za działanie Glapińskiego płacą miliony polskich rodzin!


Opublikowano

w

przez

Tagi: