Ustawa antyrewitalizacyjna – Odra dalej będzie zagrożona katastrofami ekologicznymi

Dziś rozpatrywaliśmy na sali plenarnej projekt rządowej ustawy o rewitalizacji rzeki Odry. W imieniu klubu parlamentarnego Koalicja Obywatelska zgłosiłam wniosek o całkowite odrzucenie projektu bez rozpatrywania go na forum komisji.

Wg naszego klubu ustawa nie jest odpowiedzią na ani remedium na zagrożenia ale wręcz sprzyja i może wywołać kolejną podobną do poprzedniej katastrofę ekologiczną poprzez projektowane w ramach ustawy inwestycje.

Moja wypowiedź poniżej.

O procedowaniu specustawy pisze portal wyborcza.pl

Czytaj oryginalny materiał: https://wyborcza.pl/7,177851,29867437,terapia-betonem-rzad-przepycha-specustawe-w-sprawie-rewitalizacji.html

Terapia betonem. Rząd przepycha specustawę w sprawie rewitalizacji Odry przez Sejm

Zatruta Odra 14.06.2023, 14:52 Anita Dmitruczuk

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Kopalnie zatruły rzekę spuszczając do niej swoje ścieki... Szczecin, 23 sierpnia 2022 r.
Katastrofa ekologiczna na Odrze. Kopalnie zatruły rzekę spuszczając do niej swoje ścieki… Szczecin, 23 sierpnia 2022 r. (Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl)

Projekt rządowy jest bardzo oczekiwany i pożądany, a zapisy w projekcie są dobrymi pomysłami zawierającymi szereg istotnych rozwiązań – tak specustawę ws. Odry komentował Jerzy Materna z PiS. W swojej opinii był osamotniony, bo projekt przedstawiony przez Marka Gróbarczyka to bubel prawny.

Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury, przedstawił we wtorek wieczorem w Sejmie projekt specustawy odrzańskiej. Tej samej, którą zapowiedział w sierpniu zeszłego roku, że będzie gotowa za dwa miesiące. Minęło dziesięć miesięcy i jest. Niekonsultowana publicznie, chaotyczna i dziurawa. Nawet pomysły, które potencjalnie mogłyby przynieść jakąś ulgę rzece, zostały napisane tak, że prawnicy zastanawiają się, czy w ogóle będzie można je skutecznie stosować.

Emocji w Sejmie było więc dużo.


Opublikowano

w

,

przez