Już początek tygodnia sejmowego 18-21 marca zapowiadał gorące tematy do rozważenia na posiedzeniach komisji i podkomisji, których praca dotyczy legislacji związanych z ochroną środowiska.
Na pierwszy ogień poszło spotkanie z wszystkimi interesariuszami ustawy o Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Jako przewodniczącej Podkomisji stałej do spraw monitorowania gospodarki odpadami zależało mi na prezentacji stanowisk strony społecznej do przedstawionej przez Ministra Klimatu i Środowiska informacji na temat założeń do projektu systemu RPO. W czasie posiedzenia, na którym w pewnym reżimie czasowym dałam szansę na wypowiedzenie się wszystkim stronom uczestniczącym w procesie dochodzenia do konsensusu ministerstwo jako autor ustawy miało okazję zapoznać się z pełnym spectrum widzenia zagadnień które reguluje ustawa.

Sejmową środę (19 marca br,) rozpoczęłam od współprzewodniczenia wspólnemu posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, podczas którego rozpatrzono informacje przedstawione przez Ministra Klimatu i Środowiska, Ministra Infrastruktury oraz Ministra-Członka Rady Ministrów – Pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią na temat skutków środowiskowych powodzi z 2024 r.
Posłowie także zajęli się rozpatrzeniem informacji na temat stanu oraz bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i ekologicznego obiektów hydrotechnicznych w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i spółek Skarbu Państwa, z którymi zapoznał członków komisji Minister Aktywów Państwowych, Minister Infrastruktury oraz Minister-Członek Rady Ministrów Pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią.
Zadałam szereg pytań związanych z bezpieczeństwem mieszkańców naszego regionu w kontekście urządzeń hydrologicznych dorzecza górnej Odry. Dopytywałam m.in. czy zbiornik technologiczny elektrowni Rybnik został włączony w system monitoringu i zarządzania PGW Wody Polskie i czy monitorowany jest stan techniczny najważniejszych dla tego regionu zbiorników suchych na Odrze czyli Zbiornik Racibórz Dolny i Polder Buków. (Podczas powodzi wykryto rozszczelnienie ścian zbiornika oraz obcą infrastrukturę w dnie polderu). Upomniałam się także o lokalne budowle hydrologiczne – m.n. Zbiornik Biała Woda w Krzanowicach oraz polsko – czeską współpracę w zakresie działań przeciwpowodziowych. Oto zapis mojego zapytania.
Jako posłanka uczestnicząca aktywnie w pracach sejmowej komisji środowiska dotyczącymi wód i infrastruktury wodnej a przede wszystkim w kontekście kłamliwej wypowiedzi b. ministra w rządzie PiS odpowiedzialnego wtedy za infrastrukturę wodną zabrałam też głos w trybie sprostowania przypominając niektóre fakty w sprawie zbiornika Kotlarnia i zaniechania jego rozbudowy.Jak wiadomo temat ten jak wiadomo monitoruję od dawna.
I tak wśród najbardziej wzbudzający kontrowersje znalazł się projekt nowelizacji prawa łowieckiego zgłoszony przez PSL, którego celem było przywrócenie samorządności w Polskim Związku Łowieckim. W imieniu wnioskodawców projekt przedstawiła Przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa – Urszula Pasławska. Z tego też względu ja poprowadziłam posiedzenie tej komisji.

Projekt zmian w prawie łowieckim dotyczy jedynie do kwestii ustrojowych związku, którego prawa dotyczące samostanowienia (m. in decyzji co do wyboru władz) zostały mocno ograniczone zmianami ustawy dokonanymi przez PiS w 2018 r. Zaproponowane prze PSL przywrócenie poprzednich regulacji wzmacnia samorządność związku i przywraca demokratyczny charakter zarządzania tą bądź co bądź organizacji o charakterze społecznym (chociaż wykonywującej działania zlecone przez państwo) Zmiany nie mają wpływu na kompetencje Ministerstwa Klimatu i Środowiska w zakresie prerogatyw związanych z ochroną gatunków, prowadzenia polityki prośrodowiskowej itp.
Jeszcze tego samego dnia odbyło się posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska , na którym powołano podkomisję nadzwyczajną do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo łowieckie, która zajmie się wypracowaniem stanowiska co do meritum ustawy. Przewodniczącym podkomisji został poseł KO dr Stanisław Gorczyca.
Link do ciekawej debaty na posiedzeniu komisji tutaj: https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/transmisje_arch.xsp?page=3#DCD52E7FB8AE70E3C1258C4A003760E6
Czwartek rozpoczęłam od uczestnictwa w

Później tego dnia wzięłam udział w spotkaniu Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa i Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na którym posłowie debatowali nad Informacją na temat współpracy pomiędzy Skarbem Państwa, rolnikami i kołami łowieckimi w zakresie szacowania i wypłaty szkód łowieckich, którą przedstawiał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Minister Klimatu i Środowiska. Ponadto rozpatrzyliśmy Informacji Ministerstwa Klimatu na temat zagrożeń dla rodzimej fauny presją szopa pracza oraz szkód powodowanych przez ptactwo chronione.
Czwartek zakończyłam uczestnictwem w posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej do spraw działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z roku 2024. W programie spotkania znalazło się:
- Rozpatrzenie projektu dezyderatu w sprawie uwzględnienia okresu sprzed powodzi do wyliczenia ryczałtu na 2025 rok.
- Rozpatrzenie projektu dezyderatu w sprawie możliwości rozliczenia z NFZ ryczałtu za okres wyłączenia szpitala z pracy.
- Informacja Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie na temat występujących corocznie długotrwałych powodzi spowodowanych spiętrzającą się krą na wypłycających się z powodu suszy rzekach.

Tydzień zakończył się miłym akcentem. Gościłam w naszym parlamencie panią Anię z Warszawy, która wylicytowała na tegorocznej aukcji WOŚP zwiedzenie parlamentu w moim towarzystwie.


Dociekliwość i zainteresowanie Pani Ani spowodowało, że w najbliższym czasie spotkamy się ponownie, ponieważ tematów do rozmowy było tak dużo, że nie sposób zakończyć na jednorazowym spotkaniu Jest to niezwykle interesująca osoba i spotkanie z Nią było wyjątkowo inspirujące. W trakcie odkrywaniu tajemnic przybytku krajowej legislacji towarzyszyła nam szefowa mojego biura poselskiego Wioletta Organiściok.


A poniżej podziękowania od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za wsparcie w dorocznej akcji.
