Szkodliwa dla środowiska i ludzi inwestycja w ustawie o rewitalizacji Odry

W tej ustawie nie ma rewitalizacji Odry! 

I wbrew temu, o czym kłamią kolejni wiceministrowie rządu PiS, nie ma też pieniędzy na kanalizacje i  oczyszczalnie ścieków!

Znalazło się za ro 170 mln na  zbiornik Kotlarnia, w sąsiedztwie Kuźni Raciborskiej, na granicy województw śląskiego i opolskiego, który stanie się martwym słonym szambem zasilanym z rzeki Bierawki. 

Bo tam, w rezultacie trafią, zamiast odsalania, wody kopalniane. 

Dodatkową wątpliwość budzi to, że zbiornik powstanie w miejsce wyrobiska po kopalni żwiru, które winno być zrekultywowane przez prywatną spółkę, która je eksploatowała. Ba, w wyniku tego dealu, zyskuje nie tylko wypełnienie ciążącemu na niej obowiązku ale też kolejny obszar do eksploatacji. I to na publicznej własności (Lasy Państwowe) i za publiczne pieniądze!

W radio Vanessa odniosłam się do tego co mówił na konferencji prasowej (18.08) wiceminister sprawiedliwości Michał Woś (a wcześniej wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, patrz: 

https://gabrielalenartowicz.pl/za-rewitalizacja-odry-przeciw-klamstwom/ )

O tym na portalu Radio Vanessa: 

A moja cała wypowiedź poniżej, a także argumenty naukowców, zajmujących się Odrą, na które się powołuję w swojej wypowiedzi.

Tu głos dr hab. inż. Bogdana Wziątka prof. Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie – jednocześnie przewodniczącego rady naukowej Polskiego Związku Wędkarskiego


Zbiornik Kotlarnia – Słone Szambo za kilkaset milionów.
Pod koniec lipca Dyrektor RZGW w Gliwicach radośnie obwieścił mieszkańcom Kędzierzyna-Koźla i okolic o rozpoczęciu prac odnośnie studium wykonalności dla Zbiornika Kotlarnia, który powstanie w wyrobisku po kopalni kruszywa. Zbiornik zostanie napełniony wodą z Bierawki – niewielka rzeczka, która płynie wzdłuż planowanego zbiornika. Środki na realizację zadania zagwarantowane w spec ustawie odrzańskiej. Pięknie po prostu.
W czasie zwołanej specjalnie konferencji prasowej pominięto pewną istotną kwestię mianowicie Bierawka jest chyba najbardziej w tej chwili zasoloną rzeką w Polsce moje z Agnieszka Konowaluk-Wrotniak badania zasolenia wykazały tam ponad 9000 mikroSimensów czyli ponad 5g soli na litr wody. I taką właśnie wodą RZGW w Gliwicach planuje zbiornik napełnić. Będziemy więc mieli w perspektywie piękne słone jezioro bo woda w Kotlarni będzie mięć tak między 5 a 8000 mikroSimensów. Ta rozpiętość będzie zależeć od roku i ilości opadów trochę też rozcieńczą tę solankę wody gruntowe.
W tej wodzie będzie oczywiście rozwijać się też życie. A ponieważ woda będzie słona powierzchnia ogromna – kilkaset hektarów to będzie to życie bardzo specyficzne. Domyślacie się zapewne że dawcą tego życia będzie Kanał Gliwicki, bo Kotlarnia już na wstępie będzie silnie zdegradowana. O naturalnej mikroflorze czy faunie nie ma co marzyć.

Więcej o zagrożeniach – między innymi sinicą Raphidiopsis curvata czytaj :

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fbogdan.wziatek.3%2Fposts%2Fpfbid0fxDc2HXJ3WaFPXnRg7Fd946o3WcTmu4RWcfxVLB8PoMgwtWA7eQHA5vcB5Vt2kTil&show_text=true&width=500

Raciborska Telewizja Kablowa w Wiadomościach z dnia 22.08. br nadała materiał, w którym znalazły sie informacje o budowie zbiornika w Kotlarni sfinansowanego w ramach ustawy o rewitalizacji Odry. Miałam możliwość w tym materiale odnieść się do pomysłu powstania tej inwestycji:

Całe Wiadomości Raciborskie RTK – tutaj: https://youtu.be/thxjrX6tOlw


Opublikowano

w

,

przez