Spotkanie z pielęgniarkami – znane i nieznane problemy środowiska i polskiej służby zdrowia

Na zaproszenie Zarządu Regionu Śląskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Katowicach wraz z posłem Markiem Krząkałą spotkaliśmy się w Rybniku z przedstawicielami i przedstawicielkami tego środowiska. Przez pewien czas był obecny również poseł PiS Bolesław Piecha.

Spotkanie to było jednym z cyklu przeprowadzonych w ramach akcji informacyjnej spotkań z parlamentarzystami Regionu Śląskiego, które w związku z porozumieniem o współpracy organizują wyżej wspomniane organizacje. Reprezentowały je przedstawicielki i przedstawiciele tej grupy zawodowej ze szpitali naszego Subregionu na czele z przewodniczą regionu śląskiego OZZPIP – Iwoną Borchulską.

Celem spotkania było zwrócenie uwagi na obecną sytuację pielęgniarek i położnych wyrażoną m.in. w Obywatelskim projekcie inicjatywy ustawodawczej złożonym do Sejmu RP nowelizującym ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych.

Staram się zawsze wspierać tych ,którzy mają problemy, czują się pokrzywdzeni, a którym inicjatywy poselskie i aktywność parlamentarna mogą być pomocne. Rozmawialiśmy długo i otwarcie żegnając się w nadziei, że we wszystkich sprawach i problemach, o których informacje do mnie ze strony tego środowiska dotrą będę mogła interweniować. Zawsze po stronie ludzi!

O projekcie i sytuacji tej grupy zawodowej pisze portal. O tych sprawach mówiliśmy na spotkaniu. Tu znajdziecie fakty o propozycjach środowiska.

Rynek Zdrowia – zarządzanie, finanse, polityka zdrowotna

Postulaty pielęgniarek. Wśród nich urlop na poratowanie zdrowia i emerytury pomostowe

Autor: oprac. KK • Źródło: Newseria Biznes, Rynek Zdrowia • 18 sierpnia 2023 08:00 • Aktualizacja: 18 sierpnia 2023 14:02

Pod względem liczby pielęgniarek przypadających na 1000 mieszkańców Polska jest w ogonie Europy. Do wykonywania tego zawodu zniechęcają m.in. niskie zarobki, trudne warunki pracy i choroby zawodowe. Średnia wieku pielęgniarek i położnych jest wysoka, a młode osoby niechętnie podejmują pracę w szpitalach, wybierając prywatne placówki. Dodatkowo w połowie ubiegłego roku chaos wprowadziła ustawa o wynagrodzeniach pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, znacznie różnicując zarobki w tej grupie zawodowej.

Postulaty pielęgniarek. Wśród nich urlop na poratowanie zdrowia i emerytury pomostowe
OZZPiP walczy z degradacją zawodową pielęgniarek i położnych. Fot. Shutterstock
  • 1 lipca 2022 roku została wprowadzona nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych
  • Zdaniem OZZPiP ustawa w obecnym kształcie doprowadziła do licznych degradacji i dyskryminacji zawodowej pielęgniarek i położnych w Polsce
  • – Mamy szansę poprawić sytuację w pielęgniarstwie przed 2030 rokiem, kiedy to 60 proc. pielęgniarek osiągnie wiek emerytalny, ale tutaj trzeba dobrej woli ze strony rządzących – powiedziała Dorota Ronek, wiceprzewodnicząca Zarządu Krajowego OZZPiP

Problematyczne wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

Po roku walki Ogólnopolskiemu Związkowi Zawodowemu Pielęgniarek i Położnych udało się doprowadzić do stworzenia projektu jej nowelizacji, która ma uporządkować sytuację. Pod koniec lipca Sejm odesłał ją do prac w komisjach.

– Ustawa o wynagrodzeniach wprowadziła bardzo duży chaos i żeby go naprawić, a przynajmniej zmniejszyć, niezbędne są zmiany. Dlatego nasza organizacja powołała Komitet Ustawy Obywatelskiej i odbyło się pierwsze czytanie w Sejmie. Czekamy w tej chwili na Komisję Zdrowia i na Komisję Finansów – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Dorota Ronek, wiceprzewodnicząca Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP). – Zmiany, które proponujemy, spowodują przede wszystkim zatrzymanie lawiny pozwów sądowych i zachęcą młode osoby do podejmowania pracy.

1 lipca 2022 roku została wprowadzona nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych. Związek wskazuje, że ustawa w przyjętym kształcie doprowadziła do licznych degradacji i dyskryminacji zawodowej pielęgniarek i położnych w Polsce. Zaowocowało to falą protestów społecznych i procesów sądowych. Do dziś toczy się blisko 3 tys. takich spraw.

Pielęgniarki mają nadzieję, że przegłosowanie przez Sejm ich, obywatelskiego projektu nowelizacji w pierwszym czytaniu i skierowanie projektu do procedowania w komisji , co nastąpiło 28 lipca, doprowadzi do pozytywnych zmian w sytuacji zatrudnionych. Postulowane zmiany skupiają się wokół czterech zagadnień.

Chodzi o podniesienie współczynników pracy dla piątej i szóstej grupy zawodowej, co wpłynie na wzrost ich zarobków. Obecnie w konsekwencji ustawy różnice między wynagrodzeniami tej grupy oraz pielęgniarkami i położnymi z drugiej grupy sięgają 2–3 tys. zł.

Czytaj dalej tutaj:

https://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/Postulaty-pielegniarek-Wsrod-nich-urlop-na-poratowanie-zdrowia-i-emerytury-pomostowe,248886,1.html

Poniżej plansza informacyjna wyjaśniająca bliżej postulaty płacowe zawarte w obywatelskim projekcie nowelizacji ustawy:


Opublikowano

w

,

przez