Spór o reformę sądownictwa tym razem w Polskim Radio w audycji „Tydzień kontra tydzień”

Z katowickiego  studio Polskiego Radia gościałm w niedzielę na antenie Jedynki w cotygodniowej audycji publicystycznej „Tydzień kontra tydzień”. Głównym tematem dyskusji były konsultacje z przedstawicielami Komisji Weneckiej projektu kolejnej ustawy dotyczącej sądów tzw. „ustawy kagańcowej”. Narracja PiS o rzekomym nadużyciu uprawnień przez Marszałka Senatu i prowadzenia przez niego polityki zagranicznej nie ma żadnego uzasadnienia – powiedziałam – odpierając zarzuty senatora PiS.

Marszałek prowadzi zgodnie ze swymi kompetencjami pogłębione konsultacje eksperckie w ramach procesu legislacyjnego w Senacie. Nie ma to nic wspólnego z polityką zagraniczną. Polska jest członkiem Rady Europy, a Komisja Wencka jest ciałem opiniodawczym Rady o najwyższym autorytecie prawniczym w Europie. Jej opinie nie są wiążącej mają stanowić pomoc w ocenie przez senatorów procedowanego projektu ustawy. Misja Komisji Weneckiej w Polsce nie ma też charakteru kontroli instancyjnej obowiązującego już prawa co do jego zgodności z zasadami państwa demokratycznego i trójpodziału władzy, bo nie taka jest rola Komisji.

Wyraziłam także swoją opinię a sprawie odwołania wizyty Prezydenta  w Izraelu na uroczystościach w Yad Vashem oraz napięcia  na Bliskim Wschodzie. Obie te sytuacje obnażają słabość polityki zagranicznej prowadzonej przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

IMG_20200112_115441  IMG_20200112_113118bis

Link do audycji tutaj: https://www.polskieradio.pl/7/4400/Artykul/2434702,Komisja-Wenecka-w-Polsce-Wlodzimierz-Bernacki-marszalek-Senatu-przekroczyl-uprawnienie

 


Opublikowano

w

,

przez