Rozmawiamy o naszych problemach – Spotkanie w Rzuchowie w ramach projektu #SprawaPolek

Dziękuję za wspaniałe, inspirujące spotkanie w Rzuchowie, gromadzące Panie z subregionu zachodniego województwa śląskiego , a w szczególności z powiatów raciborskiego i wodzisławskiego.
Poraz kolejny udowodniłyśmy,że potrafimy ze sobą rozmawiać nawet jeśli mamy różne zadnia i poglądy.
Debatę o nas, kobietach, naszych troskach i problemach ramach projektu #SprawaPolek prowadziły razem ze mną Posłanki PO na Sejm RP Ewa Drozd i Agnieszka Hanajczyk.

825023_1548274027_61707800

825034_1548274041_71885600

W rolach gości specjalnych zostały zaproszone wicemarszałkinie Sejmu RP, panie Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Barbara Dolniak. Ta pierwsza przesłała filmik z pozdrowienia, druga spotkała się z mieszkankami naszego regionu.

 

„My kobiety, mamy to do siebie, że bariery nie są nam trudne do pokonywania. Kobiety stanowią potęgę. To ostatnie lata pokazały, że nic o nas bez nas. Pokazałyśmy, że potrafimy się dogadywać – powiedziała  B. Dolniak.

Barbara Dolniak Protret 1

Profesor Skrzypulec -Plinta

Na środowe spotkanie ze swoim wykładem przybyła profesor Violetta Skrzypulec-Plinta, endokrynolog i ginekolog Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prorektor ds. Rozwoju i Promocji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jej wystąpienie , a później aktywny udział w dyskusji otworzył i zachęcił uczestniczki spotkania do interesujących wypowiedzi.

I taki jest cel cyklu spotkań projektu #SprawaPolek zainicjowanego przez posłanki Platformy Obywatelskiej. – Problemy i prawa kobiet to ogólnospołeczne zagadnienia. Równouprawnienie formalnie jest zapisane, jednak z realizacją i stereotypami różnie bywa. Pola do rzeczywistego uczestnictwa kobiet w życiu publicznym jeszcze jest wiele – powiedziałam w rozmowie z portalem Nowiny.pl Z równouprawnieniem i równością jest jak z ekologią. To wiara, która ma dużo wyznawców, ale mniej praktykujących.  Podobnie jest z tym pełnym uczestnictwem kobiet w życiu społecznym i publicznym. Musimy zastanowić się nad tym, co zrobić, żeby praktykować nie dlatego, że jest taka ideologia, ale dlatego, że jest to korzystne dla naszego społeczeństwa.

Otwarty charakter spotkania podkreślała także obecność działaczek Komitetu Obrony Demokracji, a co najważniejsze, aktywnych przedstawicielek lokalnych samorządów, nauczycielek, prawniczek, kobiet biznesu, członkiń kół gospodyń wiejskich i emanujących młodością i wigorem – seniorek.
Nie bez przyczyny symbolem projektu #SprawaPolek są kolorowe parasolki,które ilustrują kobiecą siłę, determinację oraz szacunek do siebie i innych.

825024_1548274028_61628200  825032_1548274038_80025600

Spotkania w ramach projektu odbywają się od ubiegłego roku w całym kraju. Zorganizowano ich ponad 50. W ramach projektu przeprowadzana jest dyskusja o życiu kobiet, o tym, co je ogranicza, czego im brakuje, w czym czują się gorsze. Spotkania głównie dotykają trzech kwestii: równości (m.in. sytuacja kobiet na rynku pracy), świadomości (m.in. seksualność) oraz zdrowia (m.in. standardy okołoporodowe). Przedsięwzięcie ma podsumować konferencja, która odbędzie się w najbliższą sobotę (26.01.2019) w Warszawie.

Relacja fotograficzna: https://www.nowiny.pl/raciborz/147250-w-rzuchowie-dyskutowano-o-sprawach-i-prawach-kobiet-zdjecia.html 

https://www.naszraciborz.pl/site/art/1-aktualnosci/0-/71258–sprawa-polek–regionalne-spotkanie-kobiet-w-rzuchowie.html


Opublikowano

w

przez