Raporty GUS obalają mity o efektach polityki społecznej PiS. W Polsce przybywa skrajnej biedy.

W ramach Informacji bieżącej na sali plenarnej Sejmu Marlena Maląg – Minister Rodziny i Polityki Społecznej PiS „reklamowała” osiągnięcia partii rządzącej w zakresie polityki socjalnej. Informacja  dotyczyła „realizacji sztandarowych programów polityki prorodzinnej wprowadzonych przez rząd PiS, jak np. „Rodzina 500 plus”, „Za życiem”, „Dobry start”, „Mama 4 plus”, dodatkowe świadczenie trzynasta emerytura, oraz nowego, realizowanego w ramach Polskiego Ładu świadczenia Rodzinny Kapitał Opiekuńczy„. Wypowiedź minister spotkała się z ostrą ripostą opozycji kwestionującą te”osiągnięcia”. Zabrałam głos w debacie  powołując się na dane GUS, które wyraźnie wskazują na wysoki wzrost skrajnego ubóstwa zwłaszcza w grupie seniorów oraz  dzieci i młodzieży w okresie rządów tej pro-społecznej partii. W dobie podwyżek cen , także cen energii – tzw. dodatki osłonowe przyznane przez rząd najbiedniejszym są wysoce niewystarczające.

620dbb044e0c99ae70edd7772979ddb0

Oto relacja video  z mojego wystąpienia. Niewygodna dla rządzących  część końcowa wypowiedzi została zwyczajem marszałków z PiS prowadzących obrady  ucięta  wyłączeniem mikrofonu przez marszałkinię Gosiewską  . Zapraszam serdecznie do obejrzenia. ”

? UBÓSTWO W POLSCE ROŚNIE!

? Szanowni panujący z PiS, zaklinaniem rzeczywistości i opowieściami banksterów nie nakarmicie dzieci ani nie ogrzejecie seniorów.
Czas wykazać się choć minimalnym szacunkiem dla rzeczywistości empatią wobec rodaków
? Mówicie że zlikwidowaliście ubóstwo?
Tymczasem skrajne ubóstwo w Polsce rośnie, także wśród dzieci.
? W 2020 r. odsetek osób skrajnie ubogich wzrósł do 5,2%
?? Oznacza to, że ich przeciętne miesięczne wydatki nie przekraczają 640 zł w jednoosobowym gospodarstwie domowym i 1727 zł w przypadku rodziny czteroosobowej.
A ubóstwo skrajne dzieci w 2020 r. wzrosło do 5,9%, (w wieku poniżej 17 lat).
◾️ Seniorzy
? Poziom zagrożenia ubóstwem starszych ludzi w Polsce rósł w 2019 roku szósty rok z rzędu – wynika z opublikowanych w tym tygodniu badań Eurostatu.
❓A co proponujecie rodzinom powalonym podwyżkami cen prądu i ciepła?
Dodatek osłonowy a raczej zasłonę dymną dla rządu!?
❌ Sejm uchwalił ustawę o dodatku osłonowym. Wg rządu ma być rekompensatą dla rodzin, które najbardziej odczuwają negatywne skutki rosnących cen.
❌ Ale biorąc pod uwagę jego
wysokość: od 15 do 33,3 zł na osobę miesięcznie. I tylko przez rok, może być raczej uznane za kpinę z drożyzny niż realną pomoc. 400, 600 na rok dla rodziny czyli ile? 300 kg węgla, a dla rodziny wielodzietnej nawet pół tony!

 

 

 

 

 


Opublikowano

w

,

przez