Lasy Państwowe dalej łamią prawo i chcą dewastować Puszczę Białowieską

Pilne! Komisja Europejska uznała, że Polska nie wykonała wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. ochrony Puszczy Białowieskiej!

Polska nie tylko nie wyeliminowała z obrotu prawnego niesławnego aneksu dla Nadleśnictwa Białowieża, na podstawie którego przeprowadzono w 2017 r. masowy wyrąb, ale także przedstawiła kolejne plany urządzania lasów dla puszczańskich nadleśnictw, które przewidują wycinki drzewostanów ponadstuletnich, będących siedliskiem cennych i rzadkich gatunków, chronionych prawem UE. Prowadzenie wyrębów w tych unikatowych fragmentach puszczy jest niezgodne z Planem Zadań Ochronnych dla obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska.

W reakcji na brak wykonania wyroku TSUE Komisja postanowiła wysłać do Polski kolejne wezwanie do usunięcia uchybienia na podstawie art. 260 Traktatu o funkcjonowaniu UE. Polska będzie miała teraz 2 miesiące na wyeliminowanie wskazanych naruszeń. W przypadku braku uchylenia aneksu dla Nadleśnictwa Białowieża i braku wyłączenia drzewostanów ponadstuletnich z gospodarki leśnej, Komisja Europejska skieruje skargę do Trybunału z wnioskiem o nałożenie na Polskę kary finansowej. Może chodzić o nawet 100 tysięcy Euro dziennie.

Decyzja Komisji to kolejny dowód na to, że Lasy Państwowe nie potrafią zarządzać cennymi przyrodniczo obszarami takimi jak Puszcza Białowieska. Prowadzona przez nie gospodarka nie tylko jest szkodliwa przyrodniczo i społecznie, ale naraża nas jako podatników na ogromne straty finansowe. Skutki tego szafowania dobrem narodowym przez leśną korporację poniesiemy wszyscy.

O tym i jeszcze o losach postępowania karnego prowadzonego z mojego zawiadomienia od 2017 roku przez białostocką  prokuraturę okręgową wielu jeszcze innych puszczańskich zagrożeniach mówiliśmy na konferencji prasowej wraz z eurodeputowanym Andrzejem Halickim

 

Nasza konferencja prasowa odbiła się echem w mediach społecznościowych. Na Twitterze zareagowały Lasy Państwowe zarzucając nam nieścisłości. Poniżej  odpowiedzi na „sprostowania” LP

Screenshot_2021-03-13 Lasy Państwowe na Twitterze(31)

 

Screenshot_2021-03-13 Gabriela Lenartowicz na Twitterze(1)-3-6

 

Screenshot_2021-03-13 Gabriela Lenartowicz na Twitterze(2)-3

Zareagowały również media w tym m.in. PAP  – czytaj po kliknięciu w poniższy print screen.

Screenshot_2021-03-13 Posłanka KO apeluje do rządu o zaprzestanie dewastacji Puszczy Białowieskiej(1234)

 


Opublikowano

w

, ,

przez