Protest przeciwko kolei do CPK. Ponad tysiąc osób przeszło przez Mikołów: „Dla tej władzy jesteśmy nikim”

Wraz z posłankami i posłami ze śląskiej PO , z radnymi i samorządowcami wzięłam udział w manifestacji przeciwko inwestycjom związanym z rządowym projektem – Centralny Port Komunikacyjny.

film. Krzysztof Moroń


Piątkowy (31 marca) protest był jak dotąd jedną z największych demonstracji przeciwko projektowi szybkiej kolei do Centralnego Portu Komunikacyjnego pod Baranowem. Budowa ogromnego lotniska oraz linii kolejowych to jeden z kluczowych projektów PiS.

Gdy tylko okazało się, że kolej do CPK będzie biegła przez prywatne domy, pola, ogrody, a rząd przyjmuje projekty ustaw zagrażające sprawiedliwym wywłaszczeniom – w całym kraju rozpoczęły się protesty , które trwają już od ponad półtora roku. Od początku jestem i wspieram działaniami w Sejmie organizacje i grupy osób sprzeciwiające się tym inwestycjom.

Podstawą do projektowania kolei do CPK Katowice – Ostrawa ma być tzw. wariant inwestorski nr 72. Przewiduje on m.in. budowę nowych stacji kolejowych m.in. w Żorach Północnych i Mszanie, możliwość powstania terminalu intermodalnego w Wodzisławiu Śląskim, dodatkowy odcinek łączący Wodzisław Śląski i centrum Jastrzębia-Zdroju oraz nowe odcinki umożliwiające szybkie połączenia m.in. Rybnika i Żor z Katowicami i resztą kraju.

Tak wyrysowana kolej przechodzi przez 550 obiektów mieszkalnych. Chodzi o domy zarówno jedno-, jak i wielorodzinne. Kluczowy jest też przebieg kolei do CPK przez centrum Mikołowa, obok już istniejących torów. Tutaj jest mowa o 30 obiektach mieszkalnych.Zgromadziliśmy się na obrzeżach miasta po czym przemaszerowaliśmy na rynek , ponad tysiąc osób z miast i gmin województwa śląskiego, przez które mają biec tory. Tu organizatorzy udzielili głosu przedstawicielom formalnych i nieformalnych grup protestujących, osobom i formacjom wspierającym i pomagającym zagrożonym postępowaniami wywłaszczeniowymi.
Wszyscy występujący podkreślali : Nie możemy ustawać w protestach przeciwko CPK.

Prezentacja wariantu inwestorskiego, która była bezpośrednim impulsem tej manifestacji nie musi oznaczać, że kolej nie pobiegnie inaczej. – Wszystkie warianty są w grze. Wszystkie muszą być przedstawione do decyzji środowiskowej.

Mówili: Nie możemy spocząć. Wszyscy razem musimy walczyć. A finał nastąpi po wyborach.

Wielu przemawiających podkreślało, że każdy, przez czyją nieruchomość CPK chce budować, musi wziąć udział w postępowaniu w sprawie decyzji środowiskowej. Urzędnicy będą musieli odpisać na każde pismo. – To zajmie czas. To odsuwa widmo tej katastrofy – mówiono.

Moje wystąpienie poniżej.

film. Krzysztof Moroń

Moje wystąpienie poprzedziło podziękowanie organizatorów manifestacji dla parlamentarzystów, którzy wspierają protesty wobec CPK i KDP

film. Krzysztof Moroń

Była to kolejna okazja i szansa wykrzyczenia społecznego sprzeciwu wobec megalomanii rządowych projektów, niesprawiedliwych wywłaszczeń , nieliczenia się z głosem opinii publicznej i podejmowania decyzji mogących zadłużyć Polaków na długie lata.

NIE DLA CPK, NIE DLA KDP! Spotkamy się znowu na kolejnym proteście! Aż do skutku! Szansą są zbliżające się wybory.Polecam pełną relację filmową i fotograficzną z wydarzenia na profilu fb niestrudzonego dokumentalisty protestów Krzysztofa Moronia https://www.facebook.com/krzysztof.moron


Opublikowano

w

,

przez