PRECOP 2024 – Klimatyczna debata przed szczytem COP 29 w Azerbejdżanie (11-22 listopada 2024 r., Baku).

W dniach 2 i 3 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbywała się trzecia już edycja największej konferencji klimatycznej w tej części Europy przygotowująca uczestników do nadchodzącego szczytu klimatycznego ONZ – COP 29 (UN Climate Change Conference, tj. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu).

Uczestniczyłam jako prelegent w jednej z sesji porannych drugiego dnia konferencji.

Dziennikarka Gazety Prawnej – Anita Dmitruczuk – prowadząca sesję panelową „Energetyka odnawialna” rozpoczynając debatę zadała pytanie – Co mogło by być krokiem milowym w rozwoju energetyki ze źródeł odnawialnych w w naszym kraju? W czym moglibyśmy na rynku OZE uzyskać przewagę konkurencyjną?

Poniżej moja wypowiedź, w której skupiam się na konieczności zmiany mentalnej w spojrzeniu na transformację energetyczną, a która przecież i tak już się odbywa. Nie rozmawiajmy tylko o „centrach dyspozycyjnych mocy” czy wielkich inwestycjach – przekonywałam – skupmy się na optymalizacji produkcji energii i jej zużyciu. Tu chodzi o inteligentne zarządzanie tymi procesami opartym na idei „3 D” – dekarbonizacji -decentralizacji i digitalizacji.

Organizatorami PRECOP są United Nations Global Compact Network Poland – polskie biuro największej na świecie inicjatywy ONZ ds. współpracy z biznesem wspierającym zrównoważony rozwój oraz Grupa PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz konferencji i wydarzeń specjalnych. Odbyło się 30 sesji tematycznych, wystąpiło 150 prelegentów, a brało udział w Kongresie 1500 uczestników.

Wśród wątków konferencji znalazły się między innymi: kwestie postępów w realizacji celów klimatycznych zgodnych z Porozumieniem paryskim oraz konieczność uzgodnienia globalnych celów transformacji sektora energetycznego oraz zwiększenia wysiłków dla jej finansowania.

W agendzie PRECOP nie zabrakło również tematów związanych z łagodzeniem skutków katastrofy klimatycznej oraz adaptacją do zmiany klimatu. Ważnymi wątkami dyskusji były modele gospodarcze oraz praktyki biznesu realizującego ideę gospodarki obiegu zamkniętego.

Istotnym aspektem debaty była bioróżnorodność,  w tym usługi ekosystemowe i wpływ kapitału naturalnego na działalność firm.

Podczas PRECOP przedstawione zostały również tematy związane ze zrównoważoną produkcją rolną, zmniejszaniem emisji w całym łańcuchu dostaw, urbanistyką i politykami miejskimi, wspierającymi walkę ze zmianą klimatu.

Tematyczne priorytety COP29 znalazły swoje odzwierciedlenie podczas konferencji w  Katowicach; chodzi m.in. o finansowanie transformacji, zobowiązania podejmowane przez kraje w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w ramach łagodzenia zmiany klimatu (NDC) oraz implementację ustaleń COP28.

Poniżej do obejrzenia cały blok sesji, w której brałam udział.

https://www.youtube.com/watch?v=9GDHYNT37Ys&t=6s


Opublikowano

w

,

przez