Nie pozwolimy na podłą zmianę

Przygotowania do wyborów samorządowych były głównym tematem Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej w dniu 29 stycznia 2017 r. Uczestniczyłam w tym posiedzeniu. Zapraszam do zapoznania się z pełną informacją z przebiegu wydarzenia, zwłaszcza z wystąpieniami mówców.

img_3693

Będziemy bezwględnie bronić niezależności samorządu. „Platforma Obywatelska stanie na czele ruchu sprzeciwu wobec niszczenia samorządu, to walka o samorząd obywatelski”- mówił podczas Rady Krajowej przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.  Według Grzegorza Schetyny rok rządów PiS to rok złego państwa i złej polityki. „Jest partia, są ludzie którzy nie pozwolą na złą zmianę”- mówił lider PO.

Rada Krajowa powołała Tomasza Siemoniaka na pełnomocnika do spraw samorządu. Wiceszef PO zapowiedział, że w lipcu zaprezentujemy kandydatów na prezydentów miast. Pokażemy, że prawdziwi liderzy gotowi są brać na siebie odpowiedzialność.

Zastępcą Tomasza Siemoniaka został Jacek Protas.

Lider PO podkreślał, że to Platforma jest przeszkodą dla „złego państwa PiS, chcemy to państwo zatrzymać, by dać Polakom nadzieję”. – Jesteśmy gotowi, żeby wspólnie, razem odbudować Platformę, jej wiarygodność, żeby wrócić do Polaków, żeby z nimi rozmawiać i wyciągać wnioski z tego co za nami. – przekonywał przewodniczący PO. Według Grzegorza Schetyny rok rządów PiS to rok złego państwa i złej polityki. „Jest partia, są ludzie którzy nie pozwolą na złą zmianę”- mówił .

Tomasz Siemoniak podczas wystąpienia zapowiedział, że 2017 będzie rokiem samorządów. Rokiem obrony samorządu przed PiS. Solą w oku rządzących jest bezpośredni wybór prezydentów, burmistrzów i wójtów. Chodzi im o wyeliminowanie tych, którzy są spoza PIS.

Obrona wolnego wyboru jest zapisana jako zobowiązanie naszej partii – Platformy Obywatelskiej. Dziś wolny wybór chce nam odebrać jedna opcja polityczna, która ma większość w parlamencie. Nie możemy na to pozwolić. Wolny wybór towarzyszy nam od początku zmian w 1989 roku. To Polacy sami decydowali o losach naszego kraju, nawet wtedy, kiedy z tym wyborem się nie zgadzaliśmy. Dlaczego więc rządzący odbierają obywatelom prawo za prawem, instytucję za instytucją? Dlatego, że czują się bezkarni – mówiła premier Ewa Kopacz.

 

Podczas Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej RP głos zabrali samorządowcy. Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska i Prezydenta Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.

Miasto to ludzie, to społeczność. Łodzianie są moim suwerenem. I łodzianie zdecydują, kto może być prezydentem, a kto nie – mówiła Zdanowska

Jacek Jaśkowiak, który wywodzi się z ruchów miejskich apelował o większe otwarcie samorządu na niezależnych kandydatów – tak, jak to uczyniła Platforma Obywatelska.

– Wywodzę się z ruchów miejskich. Z R. Grupińskim pokazaliśmy, że Prezydent Miasta nie musi być marionetką w rękach partii. Pokazaliśmy w Poznaniu coś bardzo ważnego – pokazaliśmy, że nie pozwolimy na zakłamywanie historii. Byłem pierwszym prezydentem, który wspólnie z ludźmi krzyczał „precz z kaczyzmem”. Dzisiaj wiem, że Ci ludzie staną ze mną, gdy trzeba będzie obronić samorządu – mówił Jaśkowiak.

Głos zabrała poseł Urszula Augustyn, która jest szefem Gabinetu Edukacji Narodowej w Gabinecie Cieni Platformy Obywatelskiej. Przekonywała, że zadaniem PO jest dotarcie do rodziców i opowiedzenie im, co tak naprawdę oznacza reforma edukacji w wykonaniu PiS. Cel reformy jest jeden – wykształcenie społeczeństwa, którym łatwo się manipuluje. Uczeń, z którego my się szczycimy – otwarty, myślący, z umiejętnościami – taki uczeń jest PiSowi niepotrzebny. W nowej podstawie programowej jest zapisane, że trzeba wychować ucznia posłusznego, czyli myślącego bezkrytycznie. – Ja się na to nie zgadzam – mówiła U. Augustyn.

Z kolei Rafał Grupiński zwrócił uwagę na podobieństwo charakteru i metod rządu PiS do metod znanych nam z czasów PRL. – Kto ostatnim razem przed min. Zalewską likwidował w Polsce gimnazja? 1949 rok, Bolesław Bierut. To odpowiedź co się teraz dzieje – zauważył R. Grupiński.

Jacek Protas w ubiegłym roku zorganizował 8 konwencji samorządowych, podczas których rozmawialiśmy o najważniejszych sprawach naszych małych ojczyzn. Zarząd Krajowy zdecydował, że Protas wraz z Tomaszem Siemoniakiem będzie odpowiadał za przygotowanie Platformy Obywatelskiej do wyborów samorządowych.

Gościem Rady Krajowej był prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Platforma Obywatelska wesprze ZNP w organizacji referendum ws. złej reformy edukacji autorstwa PiS.

O głos poprosiliśmy tych, których deforma edukacji dotyczy najbardziej – uczniów.

Gimnazjaliści apelują: Nie psujcie nam szkoły!

Zobacz SPOT

 


Opublikowano

w

przez

Tagi: