Polecam debatę i esej – „ZIELONY ŁAD I PRZYSZŁOŚĆ DEMOKRACJI”

16 lipca  forumIdei Fundacji Batorego zorganizowało na debatę online o tym, jak pogodzić zieloną transformację z demokracją. Transmisja na żywo była tłumaczona na polski język migowy i dostępna na profilach Fundacji Batorego na Facebooku oraz YouTube. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja http://Euractiv.pl.

mail_header_2_2_c6f1a69cd973a9100dcb697fd1cc2db8

Projekt zielonej transformacji w wersji Europejskiego Zielonego Ładu przedstawiany jest jako technokratyczny plan przebudowy infrastruktury i gospodarki, którego oczywistą konsekwencją będą też przemiany społeczne. Ponieważ zmiany są konieczne – mówią zarówno technokraci, jak i aktywiści klimatyczni – należy je po prostu odpowiednio zakomunikować, a transformacja potoczy się bez szwanku. Tak jednak nie będzie. Wyzwaniem będzie pogodzenie tak głębokich przemian z zasadami demokracji liberalnej. Jak więc stworzyć ramy dla wybrzmienia nieuniknionych konfliktów, jakich źródłem będzie zielona transformacja? Czy taką odpowiedzią może być republikańska korekta demokracji liberalnej i budowa Eko-Rzeczpospolitej?

Udział wzięli:

Edwin Bendyk (prezes Fundacji Batorego)

Zofia Krajewska (Extinction Rebellion)

Paweł Musiałek (dyrektor Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego)

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (członkini zarządu Instytutu Strategie 2050)

Michał Syska (Ośrodek Myśli Społecznej im. Lassalle’a, Stowarzyszenie Biznes-Nauka-Samorząd Pro Silesia)

Prowadzenie: Anna Materska-Sosnowska (Uniwersytet Warszawski, członkini zarządu Fundacji Batorego)

Oto zapis debaty:

 

Punktem wyjścia do dyskusji będzie esej Edwina Bendyka „W stronę Eko-Rzeczpospolitej. Zielona transformacja i przyszłość demokracji”. Do przecztania po kliknięciu w link lub obrazek ponżej.

W-strone-Eko-Rzeczpospolitej

W-strone-Eko-Rzeczpospolitej-1 kopia

Piotr Kosiewski
Fundacja im. Stefana Batorego
tel. 22 536 02 72, pkosiewski@batory.org.pl

 


Opublikowano

w

,

przez