Pogodne i radosne świętowanie wolności i tradycji prawnych ją umacniających

Wraz z Koleżankami i Kolegami z raciborskiej Platformy Obywatelskiej m. in. w osobach Pani Wicestarosty Powiatu Raciborskiego Ewy Lewandowskiej i Radnej Powiatu Małgorzaty Paletty – uczciliśmy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja tradycyjnie składając po Mszy św. w intencji Ojczyzny wiązanki kwiatów pod pomnikiem Józefa Gawliny – biskupa polowego Wojska Polskiego i opiekuna duchownego Polaków na uchodźctwie po II wojnie światowej.

W ostatnich latach za rządów byłego Prezydenta Raciborza wykluczeni z pamięci historycznej miasta zostali Powstańcy Śląscy, którzy w dniach 2/3 maja 1921 r. rozpoczęli wystąpienie zbrojne – ostatnie z trzech powstań śląskich i uznane w historii jako jedne z trzech zwycięskich powstań polskich.

Jako że zbiegają się te daty w pierwszych dniach maja, w Raciborzu zawsze składano wieńce i kwiaty pod pomnikiem czczącym pamięć tego zrywu, której to uroczystości za byłej władzy zaprzestano. Jednak Platforma Obywatelska każdego 3 maja pamiętała o wydarzeniu i jej przedstawicieli wiązanki kwiatów pod pomnikiem powstań składali. Tak było i dzisiaj.

fotografie: Maja Kihinicka, Piotr Jasiak . Dziękuję!


Opublikowano

w

,

przez