Pierwsze nominacje zawodowe – kadry pielęgniarskie rosną w siłę!

Dziś, 14 maja w Raciborskim Centrum Kultury studentki i studenci I roku pielęgniarstwa Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu świętowali pierwszy etap wtajemniczenia zawodowego – takie pasowanie na pielęgniarkę – pielęgniarza, które w tym zawodzie nazywane jest „czepkowaniem”

Było mi miło wraz a innymi zaproszonymi gośćmi (wiceministrą zdrowia Urszulą Demkow, senatorem Henrykiem Siedlaczkiem, szefostwem Starostwa Raciborskiego Grzegem Swobodą i Ewą Lewandowską, prezydentem Raciborza Jackiem Wojciechowiczem oraz dr Anną Janik, wiceprezesem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych) uczestniczyć w tej uroczystości.

Czepkowanie to uroczystość zawodowa organizowana na ziemiach polskich już od 1911 roku jako oznaka pierwszego stopnia wtajemniczenia do zawodu pielęgniarskiego, na której uczennice szkół pielęgniarskich otrzymywały białe czepki pielęgniarskie bez paska. Dziśo trzymały go studentki i studenci raciborskiej uczelni.

Uroczystości otworzył rektor ANS dr. Paweł Strózik

Po przemówieniach gości nastąpiła część oficjalna – obrzęd czepkowania. Po nim, studentki i studenci złożyli ślubowanie, a na koniec odśpiewali hymn pielęgniarek, tym razem w zmienionej aranżacji, w hołdzie ofiarom wojen.

Dla wszystkich, którzy wybrali pielęgniarstwo jako swoją ścieżkę zawodową, czepkowanie jest momentem symbolicznym, który celebruje zaangażowanie, determinację i oddanie temu szlachetnemu zawodowi. To także okazja do refleksji nad tym, jak ważną rolę pełnią pielęgniarki i pielęgniarze w naszym społeczeństwie. Ich praca jest nieoceniona, ponieważ dotyka ona życia ludzi w najbardziej intymnych i często trudnych chwilach.

Dla studentek i studentów pielęgniarstwa ten niezwykły moment symbolizuje nie tylko koniec pewnego etapu nauki, ale przede wszystkim początek drogi pełnej wyzwań, ale też satysfakcji ze służby drugiemu człowiekowi. Takie refleksje starałam się przekazać w swoim wystąpieniu

Poniżej zapis audio wystąpienia – aby odtworzyć -kliknij w zdjęcie!

Dlatego dzisiaj, chciałbym z całego serca życzyć naszym studentkom pielęgniarstwa dużo wytrwałości w drodze do osiągnięcia swoich celów zawodowych, sumienności w wykonywaniu swoich obowiązków oraz przede wszystkim radości z każdego dnia spędzonego na niesieniu pomocy i wsparcia potrzebującym. Niech wasza praca będzie nie tylko źródłem zadowolenia, ale także inspiracją dla innych.

Gratuluję z całego serca!

zdjęcia autorstwa : Jan Ptak, redakcja@naszraciborz.pl, Maja Knihinicka

Polecam reportaż: https://www.naszraciborz.pl/site/art/7-strony-partnerskie/47-pwsz-raciborz/110265-pierwszy-stopien-wtajemniczenia-czepkowanie-w-raciborskiej-ans-foto-i-wideo


Opublikowano

w

,

przez