#PakietBezpieczeństwa odpowiedzialnej opozycji- czyli nasza odpowiedź na Tarczę Antykryzysową PiS

Aktualna sytuacja w naszym kraju wymaga właściwej, ale i skutecznej interwencji ze strony Rządu. Pandemia koronawirusa okaże się dramatyczna w skutkach dla naszego społeczeństwa, które aktualnie znajduje się na przymusowej kwarantannie- ludzie nie mogą pracować, dzieci nie mogą pójść do szkoły, zamknięte są galerie  handlowe, kina i teatry. W tym momencie Rząd musi wziąć odpowiedzialność za swoich obywateli.

Koalicja Obywatelska podjęła działania w tworzeniu Pakietu Bezpieczeństwa, który zawiera spis priorytetowych rozwiązań, które Rząd powinien podjąć w dobie pandemii koronawirusa.  Są to działania, które dadzą gwarancję, że w najbliższym czasie Polacy będą mogli liczyć na wsparcie państwa.

b3941dc1-8f9a-4916-bb20-0631ebd61c7d

Natomiast poniżej załączam założenia Pakietu Bezpieczeństwa Pani Marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej:

  1. Wszystkim pracownikom, bez względu na formę zatrudnienia należy się minimalne wynagrodzenie za czas, w którym nie mogą pracować z powodu epidemii.
  2. Na czas epidemii Rząd musi zrezygnować (NIE ZAWIESIĆ!) z podatków i składek ZUS od firm, które ucierpiały z powodu epidemii- czyli straciły co najmniej 20% przychodów.
  3. Pracodawcy mogą wprowadzać maksymalnie elastyczny czas pracy po to, żeby utrzymać miejsca pracy mimo zerwanych łańcuchów dostaw.
  4. Zrównanie praw pracowników zatrudnionych na tzw. umowach śmieciowych z prawami pracowników wykonujących pracę na podstawie stosunku pracy w zakresie wynagrodzenia i pracy zdalnej.
  5. Nieobecność w pracy, która spowodowana jest chorobą lub kwarantanną musi być finansowana na poziomie 100% wynagrodzenia przez ZUS. (od pierwszego dnia nieobecności)
  6. Państwowe ubezpieczenie dla pracowników szpitali i innych osób podwyższonego ryzyka zakażeniem COVID-19 (wypłacane w formie odszkodowania z ZUS dla tych osób lub ich rodzin)
  7. Środki ochrony osobistej personelu medycznego – NFZ ma obowiązek zapewnienia oraz sfinansowania środków ochrony osobistej personelu medycznego
  8. TESTY OBOWIĄZKOWE – (np. raz w tygodniu) dla personelu medycznego i pracowników sanepidu wykonujących czynności podwyższonego ryzyka zarażeniem COVID-19.
  9.  Od roku 2020 przeznaczenie 1% PKB dla NFZ (dotacja z budżetu państwa)

 

 

Rozwiązań szuka również Senat, który mimo sprzeciwu obozu rządzącego  przyjął  praktyczne rozwiązania zabezpieczające Polki i Polaków przed skutkami rozprzestrzeniania się #koronawirus – dla rodziców, pracowników i pracodawców.

Dla rodzin: zasiłek opiekuńczy dla rodzica z dzieckiem do 15 roku życia na cały okres zamknięcia żłobków i szkół

Dla pracowników: gwarancja wypłaty pensji w zawieszanych firmach- połowę zapłaci Pańśtwo

Dla przedsiębiorców: pożyczki dla firm w kłopotach, z możliwością umorzenia do 75%, odroczenia lub rozłożenia na raty składek ZUS.

W poniższym załączniku przesyłam Państwu senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 z 13 marca.

uchwala_senatu_rp_ws._projektu_zmian_w_ustawie_dot._zwalczania_koronawirusa

Projekt ten czeka na dalsze procedowanie w Sejmie i jest odpowiedzią na Tarczę Antykryzysową PiS, która znajduje się w załączeniu poniżej.

Tarcza-PiS

 


Opublikowano

w

,

przez