NIK w 2019 roku wytknął rządowi PiS zaniedbania w systemie alarmowania i zarządzania kryzysowego.

Dziś (1 października br.) zabrałam głos w debacie nad sprawozdaniem Komisji Nadzwyczajnej do spraw działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z roku 2024 o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw.

Zapytałam zabierając głos w dyskusji nad projektem ustawy co zrobił rząd PiS i kto odpowiada za to czego tamten rząd jednak w latach 2019 – 2023 nie zrobił kiedy NIK i samorządy alarmowały o brakach w systemie alarmowania i zarządzania kryzysowego, a ówczesne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiadało, że działa on perfekcyjnie

Oto moja wypowiedź:

Tutaj zapis tekstowy mojej wypowiedzi:

„Opozycja mówi dziś dużo o błędach w ostrzeganiu o zagrożeniu powodzią. Wypada więc przypomnieć 2019 rok:

 Najwyższa Izba Kontroli na posiedzeniu sejmowej komisji samorządu terytorialnego:

„System ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach jest przestarzały, uważa. Powinien być wprowadzony  jednolity system cyfrowej łączności radiowej struktur zarządzania kryzysowego i służb ratowniczych na terenie kraju.

Najgorzej stan przygotowań struktur administracyjnych oceniony został w jednostkach szczebla gminnego. Nie ma odpowiednich więc Pracownicy nie mają często nawet podstawowej wiedzy z zakresu zarządzania kryzysowego bo nie ma regularnych szkoleń. To stwarza ryzyko niewłaściwej realizacji zadań w zakresie zarządzania kryzysowego alarmuje

Jednak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie zgadza się ze stanowiskiem  i zaznacza, że system zarządzania kryzysowego jest sprawny.

W związku z tym, że NIK rekomendował  zainicjowanie kompleksowego przeglądu stanu zaawansowania opracowywania i wdrażania odpowiednich rozwiązań z zakresu zarządzania kryzysowego, pytam:

A co rząd PiS w tej sprawie zrobił do 2023 roku? Bo nasz od objęcia władzy przystąpił do pracy przygotował  stosowne rozwiązania!”


Opublikowano

w

,

przez