Należy wzorem Austrii porzucić megalomańskie i utopijne plany!

Polecam idący w poprzek intencjom rządu PiS materiał opublikowany przez Fundacje Greenmind i Koalicja Ratujmy Rzeki  pokazujący stanowisko Austrii wobec od początku nierealnych i na wyrost planów regulacji Odry i budowy kanału Dunaj – Odra – Łaba. Oto całość artykułu wraz z załącznikiem.

143348066_2130842023718167_3942963392793151153_n

Władze Austrii stawiają na adaptację do zmian klimatu w dolinie Dunaju. Jego renaturyzacja wychodzi naprzeciw nie tylko wyzwaniom związanym z utratą różnorodności biologicznej, ale złagodzi też skutki powodzi i suszy, co ważne w dobie katastrofy klimatycznej.

Media sporo pisały ostatnio o entuzjazmie polskich i czeskich polityków dla kanału łączącego Odrzańską Drogę Wodną z Dunajem i Łabą.

Tymczasem styczniowy list austriackiej Minister ds. działań w dziedzinie klimatu, ochrony środowiska, energii, mobilności, innowacji i technologii – Leonore Gewessler – do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, Fransa Timmermansa, mocno studzi te nastroje. Pani minister pisze wprost, że nie widzi możliwości budowy kanału na terytorium Austrii, a co więcej – deklaruje udział w postępowaniach dotyczących tej inwestycji poza granicami kraju (w domyśle: w Polsce, Czechach i Niemczech) z uwagi na jej wpływ na zasoby wodne i przyrodę Austrii.

Leonore Gewessler nawiązuje też do niedawnego oświadczenia przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z okazji szczytu klimatycznego „One Planet”. Przewodnicząca KE ostrzegała tam przed ryzykiem nowych pandemii z uwagi na osłabienie różnorodności gatunkowej i wskazała na związek między utratą różnorodności biologicznej a COVID-19.

Według minister Gewessler budowa kanału zagraża licznym, cennym przyrodniczo i chronionym obszarom na terytorium Austrii, i jest sprzeczna z celami Ramowej Dyrektywy Wodnej. Austria ma inny – niż kanalizacja – pomysł na przyszłość Dunaju: renaturyzację rzeki poprzez przywracanie naturalnych brzegów i połączeń z odciętymi meandrami, co zresztą już się dzieje.

Tutaj skan listu pani Minister Gewessler   Schreiben_Timmermans_FBM_Signiert

Schreiben_Timmermans_FBM_Signiert-1

Czas by polski rząd i PGW Wody Polskie odpowiedzialne za wodę – nasz narodowy skarb  – porzucili megalomańskie i utopijne plany budowy wodnej autostrady z Wiednia do Świnoujścia i poszły śladem Austrii. Fundacja Greenmind wzywa do odsuwania obwałowań i oddawania Odrze przestrzeni do bezpiecznego rozlewania się podczas powodzi. Na to Rząd powinien wydawać środki publiczne. Życie Polek i Polaków jest ważniejsze od żeglugowych interesów. Czas na skuteczną adaptację do zmian klimatu.

02_2004_0708_01_350x232


Opublikowano

w

, ,

przez