Lasy Państwowe ponoszą stratę, a kto zyskuje?

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa rozpatrzyliśmy wniosek Ministra Klimatu i Środowiska o zaopiniowanie zamiany nieruchomości Skarbu Państwa pozostających w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe na nieruchomości stanowiące własność Gminy Miasta Jaworzno.

Zgodnie z tzw #LexIzera Lasy w stosunku 1:1 (w zakresie powierzchni) oddają pod przyszłą budowę fabryki samochodów elektrycznych ( która nie wiadomo czy w ogóle powstanie – bo dziś nie ma nawet inwestora ) wartą ponad 200 mln złotych działkę otrzymując w zamian kawałek terenu wyceniony razem z drewnem z porastającego ją lasu na ok 10 mln czyli za conajmniej dziesięciokrotnie niższą wartość!

Co więcej, w wyniku tej zamiany miasto w trybie przetargowym wystawi ten inwestycyjny teren na sprzedaż potencjalnym inwestorem.

Dziś ich nie ma, ale ostatnio mówi się np o Chińczykach, którzy chcą w ten sposób ulokować swój biznes w Europie, niekoniecznie po myśli celów tej ustawy czyli transformacji Śląska w kierunku przemysłu w dziedzinie elektromobilności.

Temat, pilotowany przeze mnie w imieniu Klubu KO znam dobrze nie tylko z praktyki legislacyjnej ale też empirycznie. Na zaproszenie mieszkańców Jaworzna, wzięlam udział m.in. w „spacerze edukacyjnym” z ekologami po terenach leśnych w Jaworznie, które mają zamienić się w działki przemysłowe.

Relacjonowałam taki „spacer” tutaj:

https://gabrielalenartowicz.pl/jest-las-a-bedzie-fabryka/ 

Opozycja podnosząc niekonstytucyjność „opiniowania” takiej „zamiany” przez sejmową komisję nie wzięła udziału w głosowaniu.

W posiedzeniu  komisji (ze względu na kwarantannę) brałam udział zdalnie.

A moją wypowiedź (MP3 po kliknięciu w link lub w obrazek ) i cały przebieg posiedzenia komisji dla zainteresowanych polecam do odsłuchania i obejrzenia poniżej:

 

Komisja lex izera kopia111

 

 

 


Opublikowano

w

,

przez