Zostałam zaproszona do wygłoszenia prelekcji w ramach konferencji na temat partycypacji społecznej zorganizowanej przez miasto Rydułtowy , które realizuje projekt gospodarczo – społeczny „W cieniu Szarloty – jak wydobyć potencjał miasta Rydułtowy”

Projekt finansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021, a realizowany w ramach programu „Rozwój Lokalny”.
Partnerem projektu jest m.in. norweska gmina Øvre Eiker. Partnerstwo ma na celu poznanie dobrych praktyk w zakresie 3 obszarów, które po stronie Miasta Rydułtowy wymagają wsparcia, a które są skutecznie realizowane w Norwegii:
I. polityka senioralna II. środowisko III. partycypacja społeczna.
W ramach III obszaru zorganizowano tę konferencje aby wymienić się doświadczeniami, zainspirować i zmobilizować do działania na rzecz wspólnego dobra. Hasłem konferencji było „Rydułtowy to My – Twoje zdanie ma moc”
W wystąpieniu przekazałam własne refleksje i długoletnie doświadczenia w zakresie budowania społeczeństwa obywatelskiego i funkcjonowania w nim. Wyraziłam także zaniepokojenie, z racji swej pracy w parlamencie, tworzeniem przez rządzących prawa nie sprzyjającego udziałowi społeczeństwa w decydowaniu o sobie.
Oto moje wystąpienie. Zapraszam do obejrzenia
Całość konferencji zobaczysz tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=8U51qAQXUNc
Więcej o projekcie „W cieniu Szarloty – jak wydobyć potencjał miasta Rydułtowy”
Celem projektu jest poprawa atrakcyjności miasta Rydułtowy jako miejsca do życia i pracy oraz dostosowanie lokalnej administracji do wymogów stawianych aktualnemu aparatowi administracji samorządowej.
Hasło projektu to : „Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.”
Realizowane przedsięwzięcia:
WYMIAR GOSPODARCZY – „IMPULS DLA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI”:
WYMIAR SPOŁECZNY – „DBAMY O POTRZEBY SPOŁECZNE”:
WYMIAR ŚRODOWISKOWY – „W POSZUKIWANIU EKOROZWIĄZAŃ”:
WYMIAR PRZESTRZENNY – „W RYDUŁTOWACH CZAS ZAMIESZKAĆ”:
WYMIAR INSTYTUCJONALNY
W projekcie partnerują Rydułtowom:
Jednostki samorządu terytorialnego zlokalizowanymi w najbliższym sąsiedztwie gminy. Budowanie partnerstwa opiera się na przekazywaniu dobrych praktyk tzw. know-how w zakresie budowy centrum przesiadkowego. Partnerami są Miasta, które wdrożyły już tego typu rozwiązania: Racibórz, Rybnik i Wodzisław Śl., Stowarzyszenie
Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku oraz wspomniana gmina norweska Øvre Eiker.
Więcej o projekcie tutaj;