Spotkania z mediami – Racibórz #1000spotkań

W ramach informacji , którą o swojej działalności poselskiej przekazuję regularnie raciborskim mediom spotkałam się dzisiaj wraz radnym powiatowym – Piotrem Olendrem z dziennikarzami lokalnej prasy, radia i telewizji.


W pierwszej części konferencji w swoich wypowiedziach skupiłam się na omówieniu przyczyn problemów z zakupem węgla przez naszych obywateli, którzy jeszcze w ten sposób ogrzewają swoje mieszkania. Brak tego paliwa na rynku , a co za tym idzie jego wysoka cena wynika nie tylko z embarga nałożonego na zakup rosyjskiego węgla ale przede wszystkim z zaniedbań i nieudolności rządu, który między innymi nie potrafił i nie chciał wykorzystać szansy jaką dają pieniądze ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Te pieniądze powinny były być przeznaczone na transformację energetyczną, docieplanie budynków i wymianę źródeł ciepła na ekologiczne i tańsze.

Więcej o tym w dwóch relacjach video poniżej.

Kolejną sprawą, która dotyczy szczególnie planów inwestycyjnych naszego powiatu, było przedstawienie mediom realnych szans i zagrożeń jakie niesie możliwość dofinansowania tych przedsięwzięć w ramach tzw. Polskiego Ładu. Przedstawiłam źródła pochodzenia pieniędzy z tego programu – to stale rosnący Dług Publiczny, a obiecane na plastikowych „czekach” środki nie są żadnymi rządowymi pieniędzmi tylko długiem zaciągniętym u każdego obywatela na wiele lat do przodu. Wraz z Radnym Olendrem wyraziłam obawy, czy wobec obecnej inflacji inwestycyjne zamierzenia i zaprogramowane wydatki będą realnie do udźwignięcia przez beneficjentów tego programu.

Dotyczy to takich przedsięwzięć jak : W ramach programu Kolej Plus (udział w rewitalizacji linii 177 Racibórz – Racławice Śląskie ) oraz ostateczny remont i uruchomienie wnętrz budynku Słodowni na Zamku Piastowskim

Oto relacja z tej części konferencji

Polski Ład i Kolej Plus

Polski Ład , Dług Publiczny i remont Słodowni na Zamku Piastowskim


Opublikowano

w

,

przez