FORMY GRZECZNOŚCIOWE W E-MAILACH wg. portalu polszczyzna.pl

Witam w e-mailu? Czy w e-mailach można się witać?

Dlaczego w e-mailach nie wypada się witać? Czy forma „dzień dobry” sprawdzi się, jeśli odbiorca odczyta wiadomość w środku nocy? Jak zwrócić się do profesora, a jak do nieznajomej osoby, z którą załatwiamy sprawy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym tekście. Omawiamy formy grzecznościowe w e-mailach.

Specjalistka od grzeczności językowej, profesor Małgorzata Marcjanik, pisze w poradni językowej: „Problem form rozpoczynania listów elektronicznych jest problemem wielu użytkowników polszczyzny (…). Przyczyny tego są dwie.

Po pierwsze korespondencja mailowa stanowi nowy gatunek mowy, który jeszcze nie ustabilizował się pod względem formalnym. Proszę zauważyć, że formy rozpoczynania maili pochodzą na ogół z rozmów bezpośrednich (Cześć, Dzień dobry itp.), natomiast ich zakończenia – z listów tradycyjnych, w tym pism urzędowych (Pozdrawiam, Z poważaniem itp.).

Po drugie współczesną grzeczność językową charakteryzuje dążenie do skracania dystansu między interlokutorami (zarówno w mowie, jak i w piśmie), typowe dla ludzi młodych, nieakceptowane zaś w większości przez przedstawicieli średniego, a zwłaszcza starszego pokolenia”

Wszystko czytaj klikając w link lub w obrazek :

https://polszczyzna.pl/formy-grzecznosciowe-w-e-mailach/?fbclid=IwAR0uOC7JmO7IUz22hyhuHqRxEu6Hr0HmL9sVRtBN_L1GTiWLtnpQFCBTC_I

witam34


Opublikowano

w

przez