Z facebooka: OZEKONFERENCJA w Raciborzu

W Warszawie intensywny tydzień tzw. sejmowy, więc siłą rzeczy nie mogę uczestniczyć w raciborskiej, IV już, Międzynarodowej Konferencji Naukowej OZE pt. „Innowacje Technologiczne i Zrównoważony Rozwój w Architekturze i Budownictwie” w ramach projektu „Edukacja i promocja w zakresie OZE na pograniczu polsko-czeskim”. W tej imprezie brałam udział od początku jej  istnienia. Niestesty w tym czasie również w Warszawie odbywają się wydarzenia podobnej rangi i o podobnej tematyce, w których z racji swoich zadań i prac w Komisjach Sejmowych aktywnie uczestniczę. OZEKonferencja organizowana jest przez Prezydenta Miasta Racibórz wspólnie z Wyższą Szkołą Górniczą w Ostrawie, PWSZ w Raciborzu, oraz Raciborską Izba Gospodarczą. Mam nadzieję na ciekawe konkluzje w tym ciężkim dla OZE czasie życząc uczestnikom interesujących debat. Wśród gości Konferencji  są Niemcy, Czesi, Turcy, Włosi, Portugalczycy.

1476956785img_10121476956244img_0958

To już czwarte takie przedsięwzięcie, które organizuje magistrat, tym razem mając z głównego partnera PWSZ. Jako że wsparcia udzieliła mu również UE, zatem wśród partnerów znalazły się również Wyższa Szkoła Górnicza – Uniwersytet Techniczny w Ostrawie. Temat też nie jest przypadkowy. Innowacje technologiczne i zrównoważony rozwój w architekturze i w budownictwie ma związek z rozwijanym na naszej uczelni kierunkiem architektura i urbanistyka.
– To trzecia rewolucja przemysłowa – tak streściła tematykę odnawialnych źródeł energii rektor raciborskiej PWSZ, prof. Ewa Stachura. W Polsce co prawda mocną pozycję wciąż ma energetyka tradycyjna węglowa, ale OZE coraz częściej goszczą w naszym krajobrazie. Chodzi o energetykę wiatrową, solarną czy fotowoltaikę. Ta ostatnia, za sprawą wsparcia ze strony magistratu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, będzie wdrażana w pierwszych 27 domostwach (prosumentach) w Raciborzu. Będą same produkowały prąd, a jeśli zainteresowanie okaże się większe, wówczas miasto planuje w szerszym zakresie promować i wdrażać te rozwiązania. Mamy dwóch liczących się producentów urządzeń solarnych, wciąż ogromne potrzeby w zakresie likwidacji niskiej emisji czy przechodzenia na energooszczędne technologie ledowe (przy wsparciu UE miasto chce wymienić 1411 opraw świetlnych w centrum). W wielu krajach OZE są rozwijane jako tanie i czyste dla środowiska.

1476956662img_09991476956512img_0981

Więcej o programie oraz dokumentacja fotograficzna: http://www.naszraciborz.pl/site/art/7-strony-partnerskie/22-ekologia/53541-w-raciborzu-dyskutuja-o-trzeciej-rewolucji-przemyslowej-.html


Opublikowano

w

,

przez