Epoka węgla się kończy. Teraz czas na sprawiedliwą transformację

Węgiel to słowo kluczowe odbywającego się w Katowicach Szczytu Klimatycznego ONZ – COP24. To tu podjęte mają zostać decyzje mocno wpływające na przyszłość. I jedno jest pewne. Musimy przestać myśleć tak jak myślimy dziś, przejść z „czarnej” energii na „zieloną”. Jednak czy w kraju tak mocno opartym na węglu, gdzie wydawać by się mogło brak pomysłu, jak powinno wyglądać życie po erze dominacji czarnego złota, jest to możliwe?

Opublikowany przez Greenpeace raport „Globalna zmiana” pokazuje, że od 2010 roku ponad jedna czwarta firm, które posiadały lub planowały elektrownię węglową, wycofała się z inwestycji. Szybką transformację energetyczną masowo ogłaszają miasta, regiony i państwa, w tym trzy należące do G7.   Transformacja energetyczna realizowana na świecie czeka także i nas. Polska mocno spóźniona, powoli zaczyna uświadamiać sobie, że epoka węgla się kończy.

Na takie pytania usiłowaliśmy odpowiedzieć także podczas sesji „Smog- wspólny problem” na konferencji ECC Green zorganizowanej przy okazji szczytu przez portal wnp.pl i Magazynu Gospodarczego Nowy Przemysł. Udzieliłam tam wywiadu portalowi, stwierdzając m.in. że, „cokolwiek byśmy o tym nie myśleli i jakkolwiek byśmy nie darzyli tego węgla sentymentem, zwłaszcza tu na Śląsku, węgiel nigdy nie był wieczny i nie będzie wieczny. Błędem jest przede wszystkim mówienie o tym, że to jest zakopywanie górnictwa. Problem nie leży w górnictwie. Ono się de facto restrukturyzuje samo, w kierunku takiego wydobycia, w takiej formule, że ono sobie poradzi. My mamy aktualnie problem z transformacją energetyki.”

Oto zapis wywiadu:

 

Koszt walki ze smogiem olbrzymi ale konieczny.  75 proc. starych domów jednorodzinnych wymaga modernizacji w zakresie ogrzewania. Koszty walki o czyste powietrze są niebagatelne. Szacuje się je na co najmniej 200 mld zł na podniesienie standardu budynków oraz kolejne 100 mld zł na wymianę źródeł ciepła. Jednak to konieczna inwestycja, z którą nie możemy zwlekać.W trakcie panelu „Smog – wspólny problem”, który odbył się pierwszego dnia konferencji EEC Green, wskazywano, że nie mamy już czasu i musimy jak najszybciej wdrażać rozwiązania antysmogowe.

 

IMG-20181204-WA0023

„Posłanka Gabriela Lenartowicz zwróciła uwagę na fakt, że walka ze smogiem powinna mieć charakter systemowy. Najpierw trzeba ograniczyć straty …”

IMG-20181204-WA0029  IMG-20181204-WA0010

IMG-20181204-WA0018  IMG-20181204-WA0027

20181204_154014

 


Opublikowano

w

,

przez