Drewno energetyczne pod lupą – zmian legislacyjnych ciąg dalszy

W ostatnich latach obserwujemy ciągłe zmiany legislacyjne w zakresie odnawialnych źródeł energii, a zwłaszcza wykorzystania biomasy pochodzenia leśnego na cele energetyczne.

DREWNO ENERGETYCZNE DLA ENERGETYKI

Zgodnie z nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, uchwaloną przez Sejm w dniu 22 czerwca 2016 r., definicja drewna energetycznego zawarta jest w art. 1 pkt 2 lit. d tejże ustawy stanowi, że drewno energetyczne to „surowiec drzewny, który ze względu na cechy jakościowo-wymiarowe i fizyko-chemiczne posiada obniżoną wartość techniczną użytkową uniemożliwiając jego przemysłowe wykorzystanie”.

Intencjami autorów ustawy o OZE, określony w niej nowy system wsparcia z założenia miało otwierać drogę do wzrostu produkcji energii z wykorzystaniem biomasy, natomiast wprowadzenie nowej definicji drewna energetycznego zastąpiło jednocześnie stosowane wcześniej pojęcie drewna pełnowartościowego. W związku z tym energetyka zawodowa utraciła zainteresowanie jego zakupem bo energii wytwarzanej z tego surowca nie mogła zaliczyć do energii wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii zgodnie z obowiązującymi przepisami. 

Stąd właśnie nowelizacja ustawy o OZE rozszerzyła, z inicjatywy Lasów Państwowych definicję o drewno energetyczne, które będzie można zastosować w energetyce, które ze względu na gorszą jakość i tak nie nadawałoby się do wykorzystania. 

Więcej: https://www.gramwzielone.pl/bioenergia/22184/kontrowersje-wokol-nowej-definicji-drewna-energetycznego-w-ustawie-o-oze lub  po kliknięciu w artykuł:

gram w zielone 2

Rozwiązanie to wzbudziło ogromne kontrowersje, zwłaszcza, że współspalanie nadmiernych, zdaniem leśników, ilości drewna w polskich lasach stało się jednym z elementów przebudowy polityki na rzecz OZE, zmieniając ją w kierunku wyeliminowania energetyki wiatrowej i prosumenckiej na rzecz współspalanie z węglem w tzw dużej energetyce.

A oto mała ilustracja moich zmagań  sejmowych z tego czasu:  https://www.youtube.com/watch?v=PhP3fCfiaqo

Więcej o ustawie znajdziecie tutaj:  https://gabrielalenartowicz.pl/page/41/

Jednak szczegółowa definicja energetycznego drewna, zgodnie z delegacją ustawową, znaleźć miała się w rozporządzeniu. Mimo kolejnych przymiarek nie ma go do dziś. Wśród ministerialnych pomysłów były i tak kuriozalne jak spalanie w roli odnawialnego źródła energii  starych mebli i odpadów 

Patrz: https://wyborcza.biz/biznes/1,100896,21063229,rzad-zaplanowal-wielkie-palenie-mebli-w-polskich-elektrowniach.html lub klikając w arykuł:

 wyborcza

Ostatni projekt rozporządzenia, zakwestionowany przez Komisję Europejską postanowiono więc pod pozorem walki z konsekwencjami pandemii  zastąpić zmianą definicji ustawowej i zawieszeniem delegacji do wprowadzenia szczegółowego rozporządzenia. Nieoczekiwana propozycja spowodowała ostrą reakcję posłów ale też ekspertów i branży drzewnej oraz demonstracje organizacji pozarządowych.

Foto z protestu przed Sejmem

50112733182_a08632c157_c-800x445

108728183_2653736538287952_4551665671951693617_obis

c80f7dc6-50112733542_20f35dba07_k

Nowa regulacja pozwoli, jak chce minister środowiska, na spalenie zalegającego rzekomo z powodu  COVID-19  drewna z polskich lasów i zapewnienie płynności finansowej Lasów Państwowych.

https://www.facebook.com/1476041582679193/posts/2702284493388223/

 

PiS od chwili, gdy w 2015 roku zdobył władzę  traktuje ojczystą przyrodę jako pole do  eksploatacji a nie najwyższe dobro Polek i Polaków. Obecnie to  już kolejny etap przekształcenia Lasów  Państwowych w plantację nie tylko desek ale i paliwa dla energetyki. Dziś PiS pod płaszczykiem walki z #COVID19, oszukując Komisję Europejską, bez konsultacji opinię publiczną rozszerza definicję drewna energetycznego by  puszczać z dymem nasz największy skarb narodowy. Tylko dla doraźnego zarobku chciwej władzy.  W obawie o surowy werdykt opinii publicznej dopuszczono się nawet złamania Regulaminu Sejmu odmawiając przegłosowania mojego wniosku o wysłuchanie publiczne.

Więcej na ten temat także w artykule „Drewno z polskich lasów trafi do elektrowni? Leśnicy forsują zmianę ustawy o OZE” z portalu wysokienapięcie .pl Czytaj tu https://wysokienapiecie.pl/29841-co-zostanie-uznane-za-drewno-energetyczne-zmiana-ustawy-o-oze/    lub po kliknięciu w artykuł.

wysokie napięcie

Czas na Senat.   

Poniżej stanowiska w tej niezwykle ważnej sprawie świata nauki, ekologii i gospodarki.

Opinia naukowców 

Czytaj całość tutaj Opinia-naukowców-o-drewnie-energetycznym  lub po kliknięciu w artykuł.

Opinia-naukowców-o-drewnie-energetycznym-1

Stanowisko NGO

Czytaj całość tutaj Stanowisko NGO_drewno energetyczne_13.07.2020 lub po kliknięciu w artykuł.

Stanowisko NGO_drewno energetyczne_

Stanowisko Przedstawicieli Przemysłu Drzewnego

Czytaj całość tutaj stanowisko-nowela-oze-PIGPD_05.06.2020 lub po kliknięciu w artykuł.

stanowisko-nowela-oze-PIGPD_05.06.2020-1


Opublikowano

w

,

przez