Donald Tusk – Plan dla Śląska

Od piątku 17 marca parlamentarzyści Klubu Koalicji Obywatelskiej spotykają się w ponad 140 miejscowościach z mieszkańcami województwa śląskiego.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej zainaugurował swój cykl wizyt w województwie w Bytomiu konferencją prasową poprzedzającą spotkanie otwarte z mieszkańcami.

Oto pełny zapis wystąpienia Przewodniczącego i pytań z sali

Następnego dnia odbyło się w Katowicach kolejne wyjazdowe posiedzenie klubu parlamentarnego KO , gdzie został przedstawiony przez Donalda Tuska „plan dla Śląska”.Jak zwykle po części otwartej dla mediów odbyły się spotkania w podstolikach tematycznych gdzie w grupach parlamentarzystów specjalizujących się w zagadnieniach istotnych dla regionu przez nich odwiedzanego rozmawiano o problemach który wyłoniły się w trakcie spotkań w miastach i gminach. Ja wybrałam grupę zajmującą się klimatem i transformacją energetyczną.

Relacja video z wystąpienia Donalda Tuska, Przewodniczącego Regionu PO Wojciecha Saługi i przewodniczącego Klubu Parlamentarnego KO – Borysa Budki a także tekst tego wystąpienia i relacja fotograficzna z posiedzenia klubu z części roboczej – poniżej. Zapraszam do zapoznania się.
Wystąpienie Przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska podczas posiedzenia Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej w Katowicach [18.03.2023 r.]

– To będą być może najważniejsze dni, nie tylko tego roku dla całej Koalicji Obywatelskiej.
Te dziesięć dni w województwie śląskim. Przedstawiamy od kilku tygodni kolejne, bardzo konkretne punkty programu Koalicji Obywatelskiej na najbliższe lata.

– Jak Państwo pamiętacie, na pierwszym naszym wyjazdowym posiedzeniu Klubu Parlamentarnego mówiliśmy o m.in. kredycie 0% dla tych, którzy czekają na swoje pierwsze mieszkanie. Mówimy o tym także tu, na Śląsku i szczególnie młodzi ludzie z nadzieją czekają na możliwość wprowadzenia w życie tego projektu.

– Mówiliśmy Wielkopolsce o szansach dla polskich firm, polskich przedsiębiorców, samozatrudnionych. I tutaj także słyszymy głosy nadziei, że uda nam się wprowadzić te propozycje, a w tym przede wszystkim taka racjonalizacja składki zdrowotnej, żeby nie trzeba płacić składki zdrowotnej, jak się prowadzi firmę od sprzedanego samochodu czy maszyny, czy nieruchomości, tylko od tzw. podstawowej działalności gospodarczej. O potrzebie płatności za chorobowe przez ZUS, nie przez przedsiębiorcę. I to wszystko budzi naprawdę nadzieję, także tutaj, na Śląsku, na to, że nasze konkretne programowe punkty zmienią życie Polek, Polaków, Ślązaczek, Ślązaków na lepsze. I to i to już niedługo.

– Ale nieprzypadkowo powiedziałem, że te 10 dni, bo przez 10 dni będziemy w województwie śląskim spotykali się z ludźmi, samorządami, przedsiębiorcami zarówno na samym Śląsku,
w Zagłębiu, w Częstochowie, na Podbeskidziu. Będziemy spotykali się przez te dziesięć dni, bo głęboko w to wierzymy, o czym wczoraj mówiłem do ponad tysiąca zebranych ludzi
w Bytomiu, że Śląsk może ponownie stać się takim przemysłowym sercem nie tylko Polski, ale może być takim przemysłowym sercem Europy. I nie chodzi tutaj o puste slogany. Ja często się powołuję na takie wspólne dziedzictwo, taką wspólną tożsamość ludzi z Pomorza, Kaszubów i Ślązaków i to z wielu powodów. Nie muszę tego tutaj nikomu tłumaczyć.
Ale to, co jest szczególnie wyrazistą cechą ludzi tu urodzonych i całych pokoleń Ślązaczek
i Ślązaków, to jest pracowitość, odpowiedzialność, rzetelność, umiłowanie konkretu i taka nieufność do pustych słów czy pustych haseł.

– Przywołałem wydarzenia z ostatnich dni. Dzisiaj słyszymy od rządu to samo, co słyszeliśmy wiele lat temu. Nazwaliśmy to śląskimi kłamstwami premiera Morawieckiego. Czyli albo bardzo ogólne hasła, albo obietnice, których nie byli w stanie przez lata swoich rządów nie tylko spełnić, ale nawet rozpocząć. A będący w końcu członkiem partii opozycyjnej Jerzy Buzek, kiedy przyszedł taki moment, żeby załatwić coś naprawdę konkretnego dla Śląska załatwił, załatwił pieniądze i ochronę wielu kopalni, szczególnie z okolic Jastrzębia, tych gdzie wydobywamy węgiel koksujący po to, żeby wpisać ten węgiel na listę surowców krytycznych i dzięki temu cała Unia Europejska będzie traktowała ten ten węgiel i konsekwencji te kopalnie, a więc w jakimś sensie też Śląsk jako strefę chronioną ze względu na wojnę, na zmiany geopolityczne. I wiecie, Jerzy Buzek i ci, którzy w nim współpracowali, zresztą to nie jest pierwszy raz, kiedy udało się to osiągnąć.

Więcej (cały tekst wystąpienia) tutaj:

https://gabrielalenartowicz.pl/wp-content/uploads/2023/03/18.03_PDT_Posiedzenie-Klubu-KO-w-Katowicach.pdfNastępne istotne spotkanie otwarte tego dnia Donald Tusk odbył w Żywcu. Oto tekst wystąpienia oraz relacja video.

Wypowiedź Przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska podczas spotkania otwartego w Żywcu [19.03.2023 r.]

– Kiedy organizowaliśmy z panią poseł Małgorzatą Pępek na spotkanie, nie zakładaliśmy, że będzie was aż tyle. Jestem bardzo, bardzo wzruszony. Ja od dłuższego czasu planowałem wizytę tutaj i na pewno nie będzie tak często się zdarza, że politycy jak ja jadą do województwa śląskiego, no to mają w głowie Śląsk. Z oczywistych względów wiadomo, przemysł, województwo nazywa się śląskie. Ja na szczęście z tego powodu, że pochodzę z Kaszub i z regionu, gdzie ludzie wiedzą, że Polska i polskość i w moim przypadku Pomorze składa się z wielu wspólnot. Że my wszyscy Polki i Polacy składamy się z bardzo różnych tradycji; geograficznych, historycznych, kulturowych, czasami językowych. I wiem, jak bardzo czuli są ludzie w całej Polsce na punkcie swojego dziedzictwa, swojego ja, swojej ziemi, swojego miasta. Wiem, jakie to jest ważne tutaj na Żywiecczyźnie i w samym Żywcu.

– Tuż po reformie administracyjnej, kiedy niespodziewanie dla samej siebie przestaliście być częścią Małopolski, a staliście się częścią województwa śląskiego. Administracyjnie stało się – ale przecież kulturowo wiecie kim jesteście. Wszędzie, gdzie byłem dzisiaj, wczoraj wizytując województwo śląskie, spotykam dokładnie takich ludzi jak wy – dumnych ze swojego miejsca, świadomych pewnej odrębności, a równocześnie pewnych tego, że Polska to właśnie jest wspólnota ludzi i to jest wspaniałe. Te różnice, one nie wymagają granic ani nie wymagają żadnych decyzji. Nawet na samym Śląsku.

– Dzisiaj rano pobiegłem 7 kilometrów z Borysem Budką, bo tak spodziewałem się, że będę musiał być dobrej kondycji przed dzisiejszym spotkaniem i prezydent Dziuba mówi: No wiesz, tutaj po śląsku to ludzie mniej gadają, są specyficznym miejsce. A później gdziekolwiek nie jest, to ludzie wszędzie mówią: my jesteśmy stąd, jesteśmy trochę inni. Mają z tego powodu satysfakcję. To jest wielka sztuka. I musimy wreszcie zbudować takie państwo, w którym władza nie ma obsesji na punkcie jednorodności i takiej, wiecie, hierarchii, że wszyscy muszą być tacy sami, wszyscy muszą być podporządkowani, wszyscy muszą wykonywać polecenia z jednego miejsca w Warszawie. Władza musi wreszcie zrozumieć po tylu latach niszczenia samorządu, po tylu latach niszczenia pewnych odmienności, że czy to są różnice między poszczególnymi ludźmi, czy to są różnice pomiędzy poszczególnymi terytoriami, czy tradycjami, czy językami – przecież to nie ma znaczenia.

– Niestety dla PiS-u wszystko musi być absolutnie jak kiedyś za Stalina urawniłowka, znaczy każda odrębność, każda niezależność jest dla nich niezwykle irytująca. I chyba w rzeczy samej niebezpieczne. Oni dokładnie wiedzą, że wolni ludzie, świadomi swojej siły i godności, wolni ludzie, którzy nie dadzą sobą pomiatać, wolni ludzie, którzy nie boją się mówić głośno to, co myślą i to, co czują,
są największym zagrożeniem dla władzy, która chce nad wszystkim bezwzględnie panować.

– Dzisiaj tutaj na zewnątrz tej Sali stoi słynne Seicento pana Sebastiana. On przyjechał tutaj na to spotkanie i tak się umówiliśmy – bo on odebrał niedawno to Seicento zniszczone. Jeździć nie będzie, ale być może będzie pokazywał Polakom ten pomnik arogancji władzy. Tej władzy, która jeśli chodzi o zakupy limuzyn pobiła rekord świata, też jeśli chodzi o ilość wypadków. Można by uznać, że to jest jakaś złośliwa anegdota, ale niestety w jednym z tych wypadków też ofiarą stał się ten młody człowiek. Pamiętacie państwo, cała machina państwowa, cała pisowska machina medialna skupiła swój wysiłek po to, żeby go zniszczyć. Tylko dlatego, że naraził się władzy, bo powiedział bardzo głośno i wyraźnie: Nie dam się zastraszyć, nie dam się kupić. Będę mówił tak jak było, a nie tak, jak chce tego władza. Panie Sebastianie, bardzo dziękuję za to, że Pan wytrzymał.

Całość zapisu tekstowego wystąpienia pod linkiem poniżej: https://gabrielalenartowicz.pl/wp-content/uploads/2023/03/19.03_PDT_Spotkanie-otwarte-w-Żywcu1.pdf

20 marca spotkałyśmy się w Pszczynie z Przewodniczącym. Kobiety śląskie i myślę wszystkie Polki chciały przekazać Donaldowi Swoje postulaty a także usłyszeć czy Koalicja doceni rolę kobiet i jak to się przełoży na decyzje i ustawy.Oto zapis spotkania, w którym uczestniczyłam i jako posłanka ze Śląska i jako zainteresowana kobieta.


Tutaj tekst wystąpienia Donalda Tuska

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk na spotkaniu z kobietami w Pszczynie:


– Jestem dzisiaj w Pszczynie na spotkaniu z kobietami, ale przecież to spotkanie nie jest jedyne w swoim rodzaju. Niezależnie od tego, że każda z Was jest jedyna w swoim rodzaju, ale wszędzie na swojej drodze, także w ostatnich dniach na Śląsku, na Żywiecczyźnie ten temat, o którym dzisiaj będziemy rozmawiali jest zawsze obecny. Nawet, co mogłoby niektórych zaskoczyć, w czasie spektaklu w Teatrze Korez w Katowicach Grażyna Bułka mówiąca o tradycyjnych, dramatycznych losach śląskiej rodziny, śląskiej kobiety – Hanki,  tak naprawdę co rusz dotykała kwestii kobiet. Co znaczy być kobietą także w historii Śląska? Właściwie to znaczy to samo, tylko czasami ciężej niż w dowolnym innym miejscu na ziemi. Śląsk moim zdaniem jest być może najlepszym miejscem, żeby bardzo poważnie rozmawiać o tym, co znaczy tradycja. Tradycja, która bardzo często w interpretacji ludzi, którzy moim zdaniem nie rozumieją współczesnego świata, ma oznaczać często opresję zacofanie, albo uwikłanie wcale nie w tradycji, nie w dziedzictwie, ale w bardzo złych, najgorszych możliwych przyzwyczajeniach i nawykach z naszego życia codziennego.

– Tutaj na Śląsku, w Pszczynie, jutro będę Wodzisławiu Śląskim, w Rybniku, w Raciborzu, wczoraj na Żywiecczyźnie głównie kobiety nadawały ton dyskusji wszędzie będę spotykał ludzi, bo przecież to nie jest kwestia jednoznacznie rozstrzygana przez płeć, ale wszędzie spotykam ludzi, kobiety, mężczyzn, którzy wiedzą dokładnie, jak bardzo życie bywa naznaczone przemocą, brakiem respektu, brakiem szacunku, pogardą i, że im bardziej zanurzeni jesteśmy w tej złej przeszłości, tym częściej właśnie przemoc, przewaga fizyczna ma rozstrzygać o roli i pozycji kobiety, mężczyzny, dziecka w rodzinie, w życiu społecznym, czy w życiu gospodarczym. – Myśmy umówili się dzisiaj w Pszczynie oczywiście nieprzypadkowo. Dla mnie Pszczyna przez długie lata była miejscem bliskim memu sercu, między innymi dlatego, że tutaj żył i pracował mój przyjaciel – Tomek Tomczykiewicz, wieloletni lider Platformy na Śląsku, ale od długiego czasu Pszczyna kojarzy się z dramatem Izy z Pszczyny. Kiedy szedłem w jednej z tych dziesiątek manifestacji po śmierci pani Izy, to widziałem nie tylko kobiety, bo przecież też dużo mężczyzn wówczas manifestowało z takim autentycznym, ogromnym smutkiem w oczach. Wobec śmierci, w dodatku śmierci tak niepotrzebnej, spowodowanej właśnie tym, o czym dzisiaj będziemy rozmawiali – bezdusznością, tylko dramatycznym, niebezpiecznym przyzwyczajeniem, że kobieta nie powinna decydować o sobie nawet w tak dramatycznej sytuacji, jak pani Iza.

Całość czytaj tutaj: https://gabrielalenartowicz.pl/wp-content/uploads/2023/03/20.03.2023_PDT_Spotkanie-z-kobietami_Pszczyna.pdfOpublikowano

w

,

przez