CPK/KDP – gehenna zagrożonych wywłaszczeniami trwa – a żadnych decyzji prawnie wiążących nie ma!

4 lipca telewizja TVN24 pokazała reportaż w programie „Czarno na białym” pt. „Na wylocie” o zastraszaniu, szantażowaniu i oszukiwaniu przez pracowników Spółki mieszkańców terenów wybranych pod inwestycję CPK i Kolei Dużych Prędkości, którzy nie zgadzają się na dobrowolny wykup ich nieruchomości.

Materiał do obejrzenia tu: https://tvn24.pl/go/programy,7/czarno-na-bialym-odcinki,11367/odcinek-2423,S00E2423,1106470

Jako, że śledzę i działam w sprawach związanych z budową portu lotniczego od początku, wraz z kolegami z Parlamentarnego Zespołu ds. przeskalowanych inwestycji publicznych i przymusowych wywłaszczeń – Maciejem Laskiem i Cezarym Grabarczykiem – zorganizowałam w Sejmie konferencję prasową dotyczącą sytuacji tych osób. Jednocześnie chcieliśmy przedstawić opinii publicznej kolejne fakty o pociągnięciach prawnych rządu zmierzających do całkowitego pozbawienia społeczeństwa możliwości kontroli nad każdą inwestycją uznaną przez ten rząd jako inwestycja celu publicznego.

Zapraszam do obejrzenia:

CPK – wydaje miliony, straszy wywłaszczeniami, a nie ma jeszcze żadnych decyzji środowiskowych

Po kilku latach od ogłoszenia projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego spółka do tej pory nie uzyskała żadnej decyzji środowiskowej ani lokalizacyjnej. Straszy za to zagrożonych mieszkańców na całym obszarze planowanego lotniska i tzw. szprych kolejowych wywłaszczeniami za bezcen.

Zawarła też umowy na rozmaite prace projektowe opiewające na blisko 12 mld zł. Wśród nich jest też umowa z firmą koreańską na 134 mln zł na zaprojektowanie jednej z linii kolei dużych prędkości na Śląsku z Katowic do Ostrawy, podczas gdy Czesi nie potwierdzają realizacji tej inwestycji po swojej stronie. Jednocześnie rządzący złożyli ustawę tzw Lex Knebel, która umożliwi powstawanie tzw. inwestycji strategicznych – też dot. CPK – bez żadnej kontroli ze strony państwa, samorządów i obywateli.

Spółka CPK wydaje pieniądze Polaków, nie pytając nikogo o zgodę i nie ponosząc żadnej odpowiedzialności. W tym samym czasie chce pozbawić ludzi majątków ich życia. Koalicja Obywatelska stoi i będzie stała po stronie pokrzywdzonych tą niegospodarną inwestycją mieszkańców.


Opublikowano

w

, ,

przez