14 listopada miałam przyjemność uczestniczyć w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej we wspaniałej uroczystości podsumowywującej projekt edukacyjny Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, koła w Kuźni Raciborskiej – „Rok Adama Kocura” zorganizowany z okazji 130. rocznicy urodzin tego wybitnego kuźninina. (ur.1 maja 1894 r. , zm. 12.01.1965 r.)


Celem tej inicjatywy było przybliżenie miejscowej młodzieży, ale także szerszemu gronu mieszkańców naszego regionu postaci wybitnego syna tej ziemi – postaci wielowymiarowej i zasłużonej – powstańca wielkopolskiego i śląskiego, Komendanta Głównego Policji Województwa Śląskiego, Prezydenta Katowic, wreszcie katolickiego księdza, Duszpasterza polskiej emigracji i kapelana ZHP w Niemczech Zachodnich.

O niezwykłych kolejach losu dr majora Adama Kocura, jego osiągnięciach i zasługach opowiada film-prezentacja, którą obejrzeli uczestnicy obecni na uroczystości w Kuźni. Autorkami i realizatorami tego obrazu były panie Rita i Aleksandra Serafin. Zapraszam do obejrzenia.
Obok Radnej Powiatu Raciborskiego Rity Serafin – szefowej koła TMZR w Kuźni, spiritus movens całego przedsięwzięcia, duże zasługi w realizacji projektu ma także Sabina Chroboczek-Wierzchowska. W ramach projektu Szkoła Podstawowa im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej zrealizowała inicjatywę edukacyjną pod jej kierunkiem, której jednym elementów była gra miejska z udziałem kocurów – wizerunków kotów rozwieszonych w różnych miejscach Kuźni. Uczniowie, odnajdując te symbole, poznawali ciekawostki z życiorysu Adama Kocura. Projekt obejmował również konkurs wiedzy o tej postaci oraz konkurs plastyczny. Sabina Chroboczek-Wierzchowska uważa, że zadaniem tego przedsięwzięcia było uzmysłowienie młodzieży , że „mimo pochodzenia z małej miejscowości można osiągnąć wiele. Można zdobywać szczyty, tak jak zdobywał je bohater projektu, można uczyć się języków i można wyruszać w świat z wiedzą i służyć drugiemu człowiekowi”

Z racji tego, że Adam Kocur, były komendant przedwojennej śląskiej policji, jest obecnie patronem tego garnizonu, galę ku jego pamięci uświetniła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. znakomicie brzmiący band i perfekcyjnie profesjonalni poszczególni instrumentaliści. Ta naprawdę najlepsza z 3 polskich policyjnych orkiestr – jak powiedział prowadzący koncert – dała popis godny patrona tej śląskiej formacji.


Koncert zakończył się zaproszeniem do sali wystawowej, gdzie mogliśmy obejrzeć prezentację fotografii ilustrujących wydarzenia z biografii Adama Kocura oraz posmakować urodzinowego tortu upieczonego na cześć 130 -to latka, na degustację którego zaprosił Burmistrz Kuźni Raciborskiej Wojciech Gdesz oraz Rita Serafin – również długoletni burmistrz Kuźni, tyle że były.

Wśród wielu gości spotkać mogłam i odbyć interesujące rozmowy w kuluarach m.in. z senatorem Henrykiem Siedlaczkiem mieszkańcem pobliskich Rud Raciborskich, Radnymi Powiatu Raciborskiego czy byłym Regionalnym Dyrektorem Lasów państwowych dr Kazimierzem Szablą.




We wpisie do księgi pamiątkowej wydarzenia podkreśliłam wagę wydobycia z cienia tak ważnego dla kształtowaniu poczucia dumy z małej Ojczyzny postaci ważnej w dziejach Śląska i Ojczyzny. Złożyłam gratulacje organizatorom i realizatorom projektu, zwłaszcza – Radnej Ricie Serafin. Jeszcze raz gratulacje!

