50,5% Polaków ocenia system kaucyjny źle lub bardzo źle. A działa w pełni dopiero od trzech miesięcy.
Przed startem zdecydowana większość popierała ideę kaucji. Bo tęskniliśmy za starym modelem: jednakowe butelki, prosty zwrot. Dostaliśmy za to zupełnie inny; tylko opakowania jednorazowe z plastiku i aluminium— ze spóźnioną kampanią i brakującą infrastrukturą.
Dziś wiemy, że wymaga naprawy: m.in. cyfrowa platforma do obiegu kaucji, więcej punktów zbiórki, klarowne instrukcje. I przede wszystkim — ROP powinien był wejść przed kaucją, nie po niej.
I nieustanne pytania o „małpki”. Włączyć je do systemu? Nawet wysoka kaucja nie zmieni zachowań osoby uzależnionej. Ktoś, kto kupuje małpkę w drodze do pracy i wyrzuca ją po drodze, nie wróci do sklepu ujawnić się ze swoim problemem.
Rozwiązanie? Moja propozycja: zakazać pakowania alkoholu w małe opakowania. Bez budowania kolejnego systemu logistycznego.
A jak Wy oceniacie system kaucyjny po pierwszych miesiącach?
Moja ocena aktualnej sytuacji w rozmowie z redaktor Aleksandrą Ptak – Iglewską w podcaście Rzeczpospolitej . Dostęp po kliknięciu w obrazek, a link tutaj: https://pro.rp.pl/magazyn-o-biznesie/art44052671-lenartowicz-nalezy-zakazac-sprzedazy-alkoholu-w-malpkach


Portal Wiadomości handlowe włącza się do dyskusji: https://www.wiadomoscihandlowe.pl/prawo-i-polityka/zakaz-sprzedazy-malpek-w-sklepach-poslanka-nawoluje-2533789

