800 lat Gamowa

Wokół Raciborza jest wiele miejscowości, o których istnieją zapisy w dokumentach historycznych z okresu średniowiecza. Jedną z nich jest Gamów, wieś w gminie Rudnik. Pierwszy ślad pochodzi z roku 1223 co dało asumpt do zorganizowania uroczystości upamiętniającej ta datę.

Inicjatorami i organizatorami wydarzenia była Gmina Rudnik i miejscowa społeczność pod przewodnictwem sołtyski Stefanii Pendziałek działającej ze wsparciem druhów z gamowskiej OSP, pań z koła Związku Śląskich Kobiet Wiejskch oraz członków Towarzystwa Społeczno–Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego.

Wydarzenie uczciła salwa oddana z armatek hukowych przez członków Raciborskiego Bractwa Kurkowego.

Miło mi, że jako sąsiadka z gminy obok , której „miasto stołeczne” – Krzanowice posiada od ponad 800 lat prawa miejskie mogłam wziąć udział tym święcie miejscowej społeczności

Miałam okazję sąsiadom pogratulować tak wspaniałego jubileuszu. Zapis wystąpienia poniżej . Zapraszam do obejrzenia i wysłuchania.

Zaproszeni goście również mieli okazję zabrać głos – wśród nich gospodarz Powiatu Raciborskiego – Starosta Grzegorz Swoboda

Najważniejszym punktem uroczystości było zakopanie kapsuły czasu zawierającej artefakty czasów współczesnych. Miedzy innymi spisany ręcznie dokument dający świadectwo o wiosce i życiu jej mieszkańców.

Zamknięte w kapsule dokumenty złożyła w specjalnie przygotowanej betonowej „krypcie” sołtyska Gamowa.

Honorowi uczestnicy jubileuszu otrzymali prezenty upamiętniające uroczystość

Nie mogło się obejść bez jubileuszowego tortu!

Życzę mieszkańcom Gamowa, aby ich tak prężnie działająca wspólnota przetrwała co najmniej następne 800 lat.

Jednym z punktów programu upamiętnienia tego wydarzenia było posadzenie „Dębu Papieskiego”, którą to tradycje zaimplementowały do polskich obrzędów politycznych Lasy Państwowe za rządów Lewicy Leszka Millera. To wtedy leśnicy zawieźli 2,5 kg nasion Chrobrego, najstarszego dębu szypułkowego w Polsce, do Watykanu (wiek dębu Chrobrego ocenia się na 745 lat). Do Polski nasiona wróciły poświęcone przez Jana Pawła II i od tej pory każdy „potomek” Chrobrego nazywany jest dębem papieskim. Wyhodowaniem z nich sadzonek zajęło się Nadleśnictwo w Rudach. W Polsce od tamtych czasów tych drzew jest zasadzonych w ponad 400 miejscach.


Opublikowano

w

przez

Tagi: