W rocznicę wydarzeń sierpniowych 1980 r, pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego złożyłam wczoraj kwiaty. Oddałam w ten sposób szacunek bohaterom tamtych wydarzeń jednocześnie podkreślając wagę i znaczenie jaką miały dla mnie osobiście przemiany ustrojowe w Polsce wywalczone przez górników i stoczniowców w pamiętnym sierpniu 80 roku. Dla mnie jako aktywnej uczestniczki ruchu „pierwszej” Solidarności w 80′ roku, pamięć o tych wydarzeniach jest szczególnie bliska.
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Następnie pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego uczestnicy uroczystości złożyli wieńce. W obchodach wzięli udział uczestnicy protestów z lat 80., związkowcy i przedstawiciele władz, obecny był między innymi Wojewoda Śląski Marek Wójcik.
3 września 1980 roku, po długich i trudnych negocjacjach, doszło do zawarcia porozumienia między rządem a strajkującymi górnikami w Jastrzębiu-Zdroju. Był to trzeci z serii przełomowych dokumentów, które – obok Porozumień Gdańskiego i Szczecińskiego – zakończyły falę strajków przetaczających się przez kraj w sierpniu 1980 roku. Porozumienia te stały się fundamentem dla dalszych przemian politycznych i społecznych w Polsce, prowadzących ostatecznie do upadku komunizmu.
W ramach Porozumienia Jastrzębskiego górnicy wywalczyli zniesienie systemu czterobrygadowego, co umożliwiło im pracę w bardziej humanitarnych warunkach, oraz wprowadzenie wolnych sobót w całej Polsce. Dodatkowo, władze zgodziły się na podwyżki wynagrodzeń oraz szereg innych postulatów zgłoszonych przez pracowników kopalni, które miały znaczący wpływ na poprawę ich warunków pracy.