Zagrożeni inwestycją CPK i KDP przypominają swoje oczekiwania wobec obecnej władzy

W sobotę 24 lutego jako jedna z najbardziej zaangażowanych wśród posłanek i posłów w sprawę potencjalnych niesprawiedliwych wywłaszczeń pod planowany przez rząd PiS Centralny Port Komunikacyjny i Koleje Dużych Prędkości oraz zdecydowana przeciwniczka nieracjonalnych ponadwymiarowych inwestycji nie mogłam odmówić uczestnictwa w kolejnym proteście mieszkańców Mikołowa , powiatu mikołowskiego oraz przedstawicieli społeczności z terenów całego województwa i kraju zagrożonych tą inwestycją.

W proteście wzięli udział koledzy parlamentarzyści, wojewoda śląski i samorządowcy z gmin województwa, których dotyczy przebieg projektowanej linii 170 KDP.

Ten protest to głos obywateli, którzy powitali zmianę rządów w Polsce z nadzieją, że ich obawy o swoje domostwa i małe ojczyzny nie pozostanie bez odzewu i konkretnych działań.

W swoim wystąpieniu na do zgromadzonych na rynku mikołowskim uczestników marszu protestacyjnego wskazałam na konkretne działania władzy związane z audytem racjonalności planowanej inwestycji, wśród których znajduje się m. in. zainicjowane przeze mnie spotkanie w sprawie przebiegu linii kolejowej nr 170, które odbędzie się we wtorek 27 lutego o godz. 14.00 w sali Sejmu Śląskiego. Zwołał je Grzegorz Wolnik, przewodniczący doraźnej komisji ds. analizy inwestycji kolejowych i innych inwestycji, realizowanych przez administrację rządową w kontekście ich wpływu na realizację zadań woj. śląskiego, w uzgodnieniu z Haliną Biedą – przewodniczącą Senackiego Zespołu ds. Rozwoju Województwa Śląskiego oraz ze mną jako przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Przeskalowanych Inwestycji i Przymusowych Wywłaszczeń. Zaproszeni też zostali – wojewoda śląski Marek Wójcik i marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski oraz przedstawicieli samorządów oraz strony społecznej.

Stronę rządową ma reprezentować Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego – Maciej Lasek oraz Piotr Malepszak podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury odpowiedzialny za transport kolejowy

Co do aktualnej wiedzy na temat nieprawidłowości w projektowaniu cepekowskiej szprychy KDP na lini 170 powiedziałam także:

„Nas bez przerwy oszukiwano. Nie zbadano wpływu tej linii na środowisko, a CPK nawet tuż przed wyborami odwołała się od decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o konieczności rozszerzenia raportu środowiskowego. Oszukiwano nas także tym, że te przebiegi linii kolejowej zostały uzgodnione z Czechami.
To nieprawda. Czesi w ogóle się nie godzą, nie zostało z nimi uzgodnione w ogóle przejście linii 170, tam gdzie ona jest wyznaczona. Czesi chcą kontynuować linię 65, która biegnie przez Czechowice-Dziedzicę i została właśnie zmodernizowana w części. Mam też wielkie wątpliwości co do umowy, jaką zawarła spółka CPK z dwoma firmami z Korei Południowej na zaprojektowanie linii, której przebieg wciąż jest nieznany. Bo przebieg będzie dopiero znany wtedy, kiedy go zaakceptuje decyzja środowiskowa, do której jest daleko. Wydano więc 134 miliony na projekt nie wiadomo czego. Co projektują Koreańczycy za nasze pieniądze? To jest miara oszustw na każdym kroku, które musimy udokumentować, udowodnić, żebyśmy przynajmniej po części odzyskali honor Polski i odzyskali też po części nawet pieniądze

Oto moje wystąpienie w całości do obejrzenia. Zapraszam.

Dodatkową wartością uczestnictwa w tym spotkaniu osób z całego kraju zaangażowanych w sprawy weryfikacji planu inwestycji związanych z CPK była możliwość zapoznania się z aktualnymi działaniami spółki stale wywołującymi obawy wśród mieszkańców , których te działania dotyczą – a głównie tyc, którzy zamieszkują tereny i pobliże planowanego lotniska.

Zapraszam do zapoznania się z relacją z wydarzenia na portalu slazag.pl

Logo - ślązag.pl

Demonstracja przeciwko kolei do CPK przez Mikołów, Łaziska, gminę Czerwionkę-Leszczyny odbyła się 24 lutego 2024. Mieszkańcy tych gmin chcą o sobie przypomnieć

Katarzyna Pachelska

24/02/2024 – 13:00

Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego i kolejowych „szprych” odchodzących od niego pod nowymi rządami przechodzi audyt. Wydano na niego już 2,7 mld zł. Mieszkańcy gmin, przez które ma przechodzić linia kolejowa nr 170: Mikołowa, Łazisk Górnych, gminy Czerwionka-Leszczyny, ciągle boją się o swoje domostwa. By przypomnieć o swojej, ciągle nieuregulowanej, sytuacji, zorganizowali w sobotę 24 lutego 2024 r. demonstrację w Mikołowie.

Więcej: https://www.slazag.pl/demonstracja-przeciwko-kolei-do-cpk-przez-mikolow-laziska-gmine-czerwionke-leszczyny-odbyla-sie-24-lutego-2024-mieszkancy-tych-gmin-chca-o-sobie-przypomniec?fbclid=IwAR24w_xYWoQp4quhAMGOZ6wo3K1Ck3Sc8wEDf2bmN5eu5YP38-lR3g7OLNM


Opublikowano

w

,

przez