Składowisko odpadów w raciborskiej dzielnicy Dębicz nie tylko śmierdzi ale i zagraża mieszkańcom

Z racji mojej działalności poselskiej w sejmowej Komisji Ochrony Środowiska i zajmowaniem się regulacjami prawnymi dotyczącymi odpadów zarówno niebezpiecznych jaki komunalnych – grupa mieszkańców Raciborza zaprosiła mnie do udziału w proteście i konferencji prasowej

Relacja z konferencji tutaj: tutaj

Mieszkańcy raciborskich dzielnic Brzezia, Dębicza, Obory, Płoni i okolicznych miejscowości uskarżają się od dłuższego czasu na dokuczające im, zwłaszcza rano i wieczorami intensywne odory. Ich obawy dotyczą nie tylko zapachu, ale i ich możliwej toksyczności.

Śmierdzi składowisko odpadów (Zintegrowane Centrum Przetwarzania Odpadów Komunalnych) , którym zarządza miejska spółka Raciborskie Centrum Recyklingu R3. Na tym terenie działa współpracująca ze składowiskiem firm Empol z Tylmanowej będąca w partnerstwie publiczno – prawnym z miastem, która prowadzi tam instalację mechaniczno – biologiczną przetwarzania odpadów.

Wydana przez Prezydenta Miasta Decyzja Środowiskowa +(186/2022 z dnia 28.10.22) o rozbudowie i modernizacji instalacji spowodowała zwiększenie jej mocy przerobowej .

Umowa społeczna władz miasta z mieszkańcami Brzezia była jasna – zgoda na budowę składowiska odpadów w rejonie Kobylskiej, ale tylko dla śmieci z Raciborza. Od lat tej umowy władze miasta dotrzymywały.

Teraz, jak podejrzewają mieszkańcy, została złamana. Im bardziej śmierdziało w okolicy, tym częściej przyglądali się pracy składowiska odpadów i Empolu.

Na majowej sesji, kiedy analizowano działalność miejskich spółek, prezes spółki chwalił się wynikami finansowymi – wzrost przychodów ze sprzedaży z 5,38 mln zł za 2021 do 8,15 mln zł za 2022 r. oraz zyskiem netto na poziomie 1,57 mln zł (308,3 tys. zł w 2021 r.). W przedstawionym radnym materiale nie rozwinięto jednak wątku, skąd te wzrosty.

Tymczasem coraz bardziej rozdrażnieni smrodem mieszkańcy Brzezia, a także sąsiedniej Kobyli w gminie Kornowac zaczęli obserwować składowisko. Doszły do nich informacje, że duże ciężarówki, tzw. wanny, zwożą tu śmieci z różnych miejsc w Polsce. Nie wiedzą co dokładnie, ale wyliczyli, że to aż 20 tys. ton. – Pięć razy więcej śmieci trafia do Raciborza spoza miasta niż od naszych mieszkańców.

Aktualności16 sierpnia 202320:11

Śmierdzący problem na Brzeziu. Mieszkańcy mówią o ciężarówkach zwożących tu odpady spoza Raciborza [FOTO i WIDEO]

Więcej czytaj tutaj: https://www.naszraciborz.pl/site/art/1-aktualnosci/0-/105294-smierdzacy-problem-na-brzeziu–mieszkancy-mowia-o-ciezarowkach-zwozacych-tu-odpady-spoza-raciborza–foto-i-wideo-

Oto lista 12 pytań do Prezydenta Raciborza zgłoszonych przez mieszkańców na konferencji prasowej w dniu 23 sierpnia 2023 roku po reakcji władz miasta na poprzednie protesty .

Udzieliłam też wywiadu w tej sprawie portalowi „Dzisiaj w Raciborzu”

Tutaj do odsłuchania moja wypowiedź:

https://youtu.be/i-S7Ovi9rBg?si=69PEH1JkLsdqP9hQ


Opublikowano

w

, ,

przez