Rolnik latem myśli o zimie. Moje Dożynki pod znakiem smogu!

Z przyjemnością odpowiadam na zaproszenia na uroczystości Święta Plonów w regionie. Szczególnie bliskie mojemu sercu Krzanowickie Dożynki Gminne 2017 odbyły się tym razem w strugach deszczu w sołectwie Wojnowice. Pani Sołtys Anna Kupka jak zwykle stanęła na wysokości zadania i swoim entuzjazmem potrafiła zarazić i zmotywować całą społeczność wsi.  Uroczystości rozpocżęła  Dożynkowa Msza św celebrowana przez księdza proboszcza w asyście proboszcza z Krzanowic, po czym  bogaty korowód obfitujący w rodzajowe  scenki przemaszerował przez Wojnowice na boisko sportowe, gdzie odbyła się część oficjalna Święta Plonów oraz występy artystyczne.

Poniżej w prezentacji przegląd fotograficzny oraz video z korowodu.

krzanowickie-dozynki-gminne

tytul-ppt p>

Wiadomo, że gminy w powiecie wodzisławskim w naszym województwie to w ostatnich latach ” królestwo niskiej emisji” – I cieszy mnie fakt, że w świadomość zagrożeń wśród ludności jakie niesie ze sobą skażone powietrze jest coraz wyższa. To widać w inscenizacjach dożynkowych na ruchomych platformach prezentowanych w korowodach, gdzie w dowcipny sposób mieszkańcy domagają się dotacji na ekologiczne źródła ciepła albo pokazują grożące konsekwencje funkcjonowania kopciuchów opalanych „byle czym”. Cieszy mnie to szczególnie, w kontekście tego czym zajmuje się aktualnie w ramach prac Gabinetu Cieni PO, tzn. nową ustawą antysmogową, a dokładnie ustawą o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, której celem mają być ustawowe regulacje walki z niską emisją w oparciu o  środki budżetowe w  wysokości 0,5%PKB. Szczegóły niebawem. Obecnie zapraszam to przejrzenia linków do prezentacji wybranych fotografii z dożynek w kilku miejscowościach Subregionu Zachodniego woj. śląskiego.

dozynki-gminne-gorzyce-2017

stronka

Polecam szczególnie video z korowodu XVIII Dożynek Wojewódzkich, które już po raz trzeci organizowała Ziemia Raciborska, a w tym roku sołectwo Tworków w gminie Krzyżanowice. Ilość nowoczesnego sprzętu rolniczego jaką chwalili się czołowi producenci rolni ze wszystkich miejscowości  powiatu świadczy o bardzo wysokim poziomie tej branży w naszym regionie.

23

xviii-dozynki-wojewodzkie-tworkow-2017-bis

prezentacja3

prezentacja3


Opublikowano

w

przez