RAPORT: WKRÓTCE WIĘCEJ RTĘCI I OŁOWIU Z ELEKTROWNI BEŁCHATÓW

Z opublikowanego w pierwszych dniach maja 2019 r. raportu badającego jakość złóż węgla w okolicach Bełchatowa wynika, że po 2021 roku największa na świecie elektrownia na węgiel brunatny będzie zmuszona przejść na gorszej jakości surowiec z odkrywki Szczerców.
Węgiel w złożu „Szczerców” ma aż o 30% więcej rtęci i ołowiu, jest mocniejzasiarczony i ma wyższą popielność. Koszty społeczne, środowiskowe i ekonomiczne wydobycia lepszej jakości surowca z odkrywki Złoczew powinny wykluczyć budowę nowej kopalni.
Raport „Jaki węgiel dla elektrowni Bełchatów” opisuje i ocenia zasoby i jakość węgla brunatnego w trzech złożach, które obecnie stanowią lub w przyszłości mają stanowić źródło surowca dla Elektrowni Bełchatów – największej elektrowni zasilanej węglem brunatnym na świecie. Mowa o złożach bełchatowskich: „Bełchatów” i „Szczerców” oraz złożu „Złoczew”. Autorem analizy wykonanej na zlecenie Fundacji ClientEarthPrawnicy dla Ziemi jest dr Michał Wilczyński, były Główny Geolog Kraju. Przy analizowaniu brano uwagę wystarczalność zasobów oraz jakość węgla. Analizy jakości dokonano poprzez zestawienie parametrów chemiczno-technologicznych węgla brunatnego oraz konsekwencji jego wydobycia i spalania.

Klikaj w obrazek poniżej  lub czytaj tu: 2019-02-28-jaki-wegiel-dla-elektrowni-belchatow-ce-pl

https://gabrielalenartowicz.pl/wp-content/uploads/2019/05/admi30.pdf


Opublikowano

w

przez