W dniu 28 września br. z racji swoich poselskich uprawnień i obowiązków wobec wyborców wzięłam po raz kolejny udział w posiedzeniu Rady Powiatu Raciborskiego aby zdać relację z wypełninia zadań poselskich, zwłaszcza dotyczących funkcjonowania na naszym terenie służby zdrowia . Przedstawiłam swoje działania i propozycje związane z zabezpieczeniem konstytucyjnych uprawnień obywateli do zapewnienia opieki zdrowotnej w tym trudnym czasie epidemii na wszystkich możliwych poziomach. Przedstwiłam również swoje  propozycje zmierzające do opracowania mapy drogowej skutecznych działań  precyzujących ponad podziałami politycznymi potrzeby miejscowej społeczności w sferze prawnej , finnsowej i organizacyjnejw zakresie  zapewnienia jej skutecznej ochrony zdrowotnej. Chodzi o to, by powstał rzetelny i realny plan na możliwie najlepiej funkcjonującą na naszym terenie opiekę zdrowotną obywateli. Jako parlamentarzystka zapewniłam swoją pomoc, m.in. na polu niezbędnych działań na rzecz zmian legislacyjnych. Mimo dużej ilości zapytań, interwencji i interpelacji poselskich na poziomie wojewódzkim i rządowym jawiąca sie w otrzymanych odpowiedziach rzeczywistość czy  możliwość rozwiązania naszych problemów jest mało satysfakcjonująca.

Rada Powiatu Raciborskiego 1

W tę wypowiedź wpisuje sie również moje zapytanie, które skierowałam do Dyrektora Śląskiego Oddziału NFZ w Katowicach.w związku z poruszeniem podczas tej sesji radu powiatu raciborskiego  przez radnych powiatowych problemu odpłatności za podawanie szczepionki przeciw grypie.

Poniżej scany zapytania i odpowiedzi NFZ.

ZAPYTANIE DO NFZ

ODPOWIEDZ NFZ

Ponadto w ramach  tematu ochrony zdrowia poruszyłam ważną dla naszego samorządu sprawę możliwości  przejęcia szpitali bezpośrednio przez ministra zdrowia. Przejście szpitali pod resort zdrowia oznaczałoby bezpośredni nadzór ze strony administracji rządowej. Samorząd nie miałby już wpływu na szpital. Mówiąc wprost – straciłby szpital, ale nie jego zobowiązania i długi.

Do obejrzenia i wysłuchania pełna relacja z sesji – tutaj: https://powiatraciborski.sesja.pl/portal/videos/696adbd9-42e1-4f8d-bc1e-686bd7580d77 lub przez kliknięcie w obrazek.

sesja 2