Protest Raciborzan wobec antyaborcyjnego pseudo – orzeczenia Niby – Trybunału Konstytucyjnego

Tak  jak w wielu miastach i miejscowościach w Polsce wczoraj,  dzisiaj Raciborzanie spotkali się na Rynku aby wyrazić swój gniew i niezadowolenie z powodu  (tak twierdzili zgromadzeni i wznoszone hasła) – łamania praw człowieka i konstytucji, rozwalenia gospodarki, , zakazów, które politycy sami łamią, za wykorzystywanie policji w Warszawie, za 2 mld dla TVP, za podzielenie społeczeństwa, odrzucenie pomocy chorym onkologicznie, za brak pomocy dla szpitali i przedsiębiorców . Zabrałam głos  przypominając o maseczkach i dystansie. – „To nic nie kosztuje. Brak maseczek u młodych to przejaw egoizmu” . Ostrzegałam przed pozakonstytucyjnym wprowadzaniem przepisów przez PiS, właśnie poprzez orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, takie jak to w sprawie kompromisu aborcyjnego. To ostrzeżenie ma swoje głębokie prawne podstawy i przez to budzi obawy. O tym właśnie , o co w atmosferze wiecowej trudno wyjaśniać  napisałam pod  zdjęciem.

IMG_0668

„To orzeczenie Trybunału to otwarcie wrót do piekła, nie tylko piekła kobiet. A Julia Przyłębska wystąpiła w mało zaszczytnej roli Pandory, która otworzyła puszkę z nieszczęściami.

Bo nie chodzi tylko o delegalizację jednego przepisu, choćby najbardziej absurdalną w tej sytuacji. Chodzi o to, że rozpoczyna się marsz do pozademokratycznej, pozakonstytucyjnej zmiany prawa w drodze orzeczenia trybunału nielegalnie obsadzonego, w którym wszyscy zasiadający z wyjątkiem Leona Kieresa pochodzą z przywileju politycznego obecnej władzy. Teraz, nie trzeba mieć nawet większości w Sejmie, wystarczy 50 żołnierzy prezesa by wnieść sprawę i uzyskać oczekiwany werdykt trybunału. Niezależnie od tego, czy TK jest nielegalny, ale póki rządów PiS, jest nieodwoływalny, a jego wyroki skuteczne.

Dla przykładu: można w ten sposób zdelegalizować rozwody z powodu ich niezgodności z konstytucyjną zasadą ochrony małżeństwa zawartą w art. 18.konstytucji (Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej)

Kolejny przykład to prawo do wychowania dzieci zawarte w art 48. 1. gdzie „Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.” Niezgodną z tym konstytucyjnym zapisem może stać się choćby edukacja w zgodzie z nauką bo rodzice wierzą np w dzieworództwo i to że ziemia jest płaska. Poza tym uznają, za radą znachora, że najlepszym lekarstwem na chorobę dziecka jest głodzenie, z czym już mieliśmy do czynienia.

Nie zapominajmy też o tym, że Pan Premier wniósł do TK wniosek o niezgodność z Konstytucją Konwencji Rady Europy z 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska), która ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji.Jej zapisy, uważa premier „mogą uderzać w naszą tradycję, w tradycyjne pojmowanie modelu rodziny”. Już niedługo możemy się więc spodziewać nakazu bicia żon, wszak wg staropolskiej tradycji „gdy się żony nie bije to jej wątroba gnije” Ot co!

I w tym kontekście zapowiadane już kolejne ruchy uznania za niekonstytucyjne zapisy o możliwej legalnej aborcji z powodu gwałtu lub zagrożenia życia i zdrowia matki to żadna przeszkoda.”

Wspierała mnie również obecna z nami Ewa Lewandowska – Członkini Zarządu Powiatu Raciborskiego. Spotkanie zakończyliśmy symbolicznie pod pomnikiem Matki Polki. Poniżej relacja fotograficzna i filmowa z wydarzenia w ujęciach J.Lewandowskiego, A. Wierzbickiego i portalu naszracibórz.pl .

1603535642aborcja16-5

Protest

1603534361aborcja1-2  1603534371aborcja4-4

Protest2  IMG-20201024-WA0016

IMG-20201024-WA0004

IMG-20201024-WA0011


Opublikowano

w

,

przez