W dniach 24 -26 kwietnia w Katowicach odbył się kolejny, XV-ty już Europejski Kongres Gospodarczy, w którym tradycyjnie na zaproszenie organizatorów brałam udział także jako prelegent w bardzo ważnym dla mnie jako parlamentarzysty zajmującego się tematem smogu panelu dyskusyjnym „Czyste powietrze w mieście i regionie”

W gronie samorządowców, przedstawiciela rządu i ekspertów debatowaliśmy o największych projektach poprawiające jakość powietrza w polskich aglomeracjach. O możliwości finansowania działań antysmogowych na szczeblu krajowym i regionalnym. Tematem rozmowy były też programy edukacyjne i narzędzia informacyjne, rola nauki, biznesu, organizacji pozarządowych w walce o czyste powietrze.

Oto mój głos w debacie. Zapraszam do obejrzenia:

Udzieliłam również w tej sprawie wywiadu Telewizji News 24

Moje wypowiedzi na Kongresie zauważyły też inne media.

Tutaj czytaj oryginał artykułu: https://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/przegapilismy-moment-na-systemowe-dzialania-antysmogowe,457657.html

Przegapiliśmy moment na systemowe działania antysmogowe

Tomasz Klyta

To ruchy społeczne zauważyły, że największe zanieczyszczenie powietrza w Polsce pochodzi z prywatnych "kopciuchów" (fot. Shutterstock)

To ruchy społeczne zauważyły, że największe zanieczyszczenie powietrza w Polsce pochodzi z prywatnych „kopciuchów” (fot. Shutterstock) –

Pod kątem tego, jakie posiadamy systemowe działania antysmogowe, jesteśmy w tym samym miejscu, co w 2015 r. – oceniła posłanka Gabriela Lenartowicz. Jej zdaniem „punktowa” wymiana kopciuchów nie przekłada się na jakość powietrza oraz na odpowiedzialność za jakość powietrza.

  • – To ruchom społecznym zawdzięczamy to, że państwo podjęło działania na rzecz poprawy powietrza – powiedziała posłanka Gabriela Lenartowicz.
  • Dodała jednak, że wciąż nie mamy w Polsce odpowiednich narzędzi systemowych, aby nie tylko poprawić jakość powietrza, ale także za nią odpowiadać.
  • Samorządowcy zauważają jednak zmianę mentalności wśród mieszkańców miast. Głośno wytykani są dziś ci, którzy zanieczyszczają powietrze. Jeszcze kilka lat temu było to nie do pomyślenia.

https://raciborz.com.pl/2023/04/27/o-czystym-powietrzu-w-miescie-i-regionie-podczas-ekg.html