Konferencja prasowa Donalda Tuska

Dzisiejsza konferencja prasowa przewodniczącego PO Donalda Tuska:

1. Obecnie nasza wewnętrzna polityka powinna opierać się na jedności, nie tylko deklarowanej, ale praktykowanej. Każdy kto będzie chciał dzielić Polki i Polaków będzie dziś działał na szkodę bezpieczeństwa naszego kraju.

My jako opozycja będziemy pomagać i wspierać wszystkich, w tym także rząd w działaniach, które zmierzają do stabilizacji pozycji Polski. Chcemy w mądry sposób wesprzeć inicjatywy rządowe czy też prezydenta A. Dudy, współpracować przy udoskonalaniu rozwiązań, co deklarujemy także przy ustawie o obronie Ojczyzny.

„Wszystkie działania, wszystkie opinie, wszystkie słowa i czyny muszą być nakierowane na ten jeden cel: bezpieczeństwo Polek, Polaków i naszego państwa. Liczę bardzo na to, że wszyscy partnerzy będą traktowali siebie z elementarnym zaufaniem i będziemy razem pracowali na rzecz najlepszych, optymalnych rozwiązań”.

2. Musimy także pamiętać o jedności Polski i całego świata zachodniego w wymiarze międzynarodowym.

Pozytywnie odbieramy współpracę PiS i prezydenta Dudy umacniające Polskę we wspólnocie Zachodu. Wyrażamy nadzieję, że nie jest to incydentalny ruch ze strony rządzących, ale zapowiedź długofalowej, trwałej polityki nastawionej na współpracę z krajami zachodnimi.

„Ten dramat nie skończy się w ciągu kilku dni czy tygodni. Na naszych oczach zmienia się cała architektura świata. Dokładnie w tych miesiącach i najbliższych latach rozstrzygnie się, czy Polska będzie zintegrowaną częścią świata zachodu, czy będzie po tej właściwej, bezpiecznej stronie czy też znajdzie się na peryferiach jako państwo marginalne i łatwo poddające się różnym turbulencjom i zagrożeniom.”

3. Cała klasa polityczna wspólnie z mediami musi być teraz szczególnie wyczulona na rosyjską propagandę informacyjną. Polska będzie bowiem obiektem agresji w świecie wirtualnym. Aktywność rosyjskich trolli, czy też sprzyjającym Rosji wąskim środowiskom czy grupom jest już wyraźna, zwłaszcza w Internecie.

Naszym zadaniem jest przeciwstawianie się tej agresji komunikacyjnej.

„Celem jest zniekształcanie prawdziwych informacji o wydarzeniach na Ukrainie. Musimy być czujni i ze sobą współpracować. Wielka rola nie tylko polityków, ale także mediów, aby obnażać takie przypadki i masowo potępiać.”

4. Zwracamy się do rządzących z propozycją o ponowne przemyślenie sprzedaży części Lotosu węgierskiej firmie MOL i co za tym idzie oddanie tej części pod wpływy rządu Viktora Orbána, wciąż bardzo blisko współpracującego z Putinem, pomimo wojny.

„Przemyślcie to i zatrzymajcie tą transakcję. To jest element naszego bezpieczeństwa w przyszłości.”

Tutaj całość konferencji  do obejrzenia: https://www.youtube.com/watch?v=pptrb3RkoNg


Opublikowano

w

,

przez