Wiedza i finansowanie
Interesującą koncepcję wirtualnej ciepłowni na biomasę przedstawił dr Tomasz Mirowski z Państwowej Akademii Nauk, zwracając jednocześnie uwagę, że przeszkodą we wdrożeniu gotowych rozwiązań, które wpłynęłyby na poprawę jakości powietrza, jest m.in. brak elementarnej wiedzy w gminach. – Władze gmin wiedzą, co muszą zrobić w zakresie walki z niską emisją, ale zupełnie nie mają pomysłu, jak się do tego zabrać – podkreślał. Prezentacja: Koncepcja wirtualnej sieci ciepłowniczej zasilanej paliwami odnawialnymi na bazie biowęgla
Kliknij w link lub w obrazek.

Spełnienie wymagań, jakie stawia przed sektorem ciepłownictwa wdrożenie dyrektywy średnich źródeł spalania (MCP), jest dla przedsiębiorstw ciepłowniczych problemem ze względu na ograniczoną możliwość zaciągania zobowiązań finansowych. – Zapewnienie odpowiedniego procentowego udziału OZE w strukturze paliw czy zastosowanie kogeneracji lub ciepła odpadowego w instalacjach, a więc osiągnięcie statusu źródła efektywnego energetycznie nie będzie łatwe dla małych i średnich PEC-ów – mówił Krzysztof Skowroński z Krajowej Agencji Poszanowania Energii, uwypuklając jeden z istotnych problemów branży – brak zasobów, wiedzy i kompetencji zarówno w zakresie pozyskiwania pieniędzy z UE, jak i nadzoru nad realizacją czy wyboru źródeł ciepła.
Prezentacje KAPE (kliknij w link lub w obrazek) tutaj: Efektywność energetyczna dla przedsiębiorstw ciepłowniczych i samorządów

i tutaj: Przygotowanie programu inwestycyjnego dla PEC – środki z programu EBI ELENA

Pomoc w tym obszarze proponuje m.in. realizowany przez KAPE program ELENA czy inne programy krajowe i unijne dotyczące finansowania projektów, o których mówiła Anna Zrobczyńska z METROPOLIS Doradztwo Gospodarcze. Prezentacja (kliknij w link lub w obrazek) niżej: FINANSOWANIE INWESTYCJI – ŚRODKI KRAJOWE I UNIJNE
Absurdy prawne
Zagadnienia kolejnych sesji tematycznych skupiły się na optymalnym scenariuszu modernizacji instalacji ciepłowniczej i doboru paliwa. O obawach ciepłowników mówił m.in. Michał Wnuk z PEC Ustrzyki Dolne, który podkreślał trudną sytuację małych jednostek w zakresie pozyskiwania środków na przebudowę kotłowni czy negocjowania cen biomasy. Z kolei obawy producentów i dostawców biomasy przedstawił Dawid Jakubowski z Biomasa Partner Group, który zwrócił uwagę na nowe przepisy prawa, kwalifikujące odpady drzewne nie jako produkt uboczny, ale odpad, co dla np. właścicieli tartaków wiąże się z szeregiem czaso- i kosztochłonnych obowiązków, jak np. odpowiednie składowanie czy monitorowanie odpadów w swoich przedsiębiorstwach.
O barierach dla biomasy w energetyce opowiadał także dr Wojciech Cichy z Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu, pokazując przede wszystkim, że często nieprecyzyjne przepisy urzędnicze zderzają się z praktyką i normalnym życiem, a „czarno-białe” podejście do biomasy drzewnej w Polsce ogranicza jej wykorzystanie.
Prezentacja dr W. Cichego ( klikaj w link lub w obrazek) tutaj: Bariery prawne związane z wykorzystaniem biomasy w energetyce
Konferencję zamknęła sesja technologiczna, w której przedstawiono konkretne rozwiązania dla ciepłowników w zakresie wymiany dotychczasowych instalacji na biomasowe lub odpadowe. Prelegenci sesji: Tomasz Kapusta ze Schmid Polska, Roman Długi z ASKET oraz Marian Sobieraj z Polytechnik Polska poza różnymi wariantami technologicznymi pokazali, w jaki sposób zastosowanie OZE w instalacji ciepłowniczej zbliża przedsiębiorstwa do realizacji celu środowiskowego – redukcji emisji CO2 i innych szkodliwych pyłów.
Prezentacja f-my SZMID: SZMID Energia z drewna – na co zwrócić uwagę przy planowaniu technologii kotłowni biomasowej
Prezentacja firmy ASKET: Asket Agrobiomasa na cele grzewcze – technologia BIOMASSER

Poniżej pozostałe prezntacje referatów :
Aspekty kwalifikowalności i pochodzenia paliw w kontekscie wytwarzania zielonego ciepła
Biomasa – ceny i dostępność surowca oraz polityka kontraktacji
Biomasa energetycznym lekarstwem na niską emisję i smog
Innowacyjny system zwiększania wykorzystanianpotencjału energetycznego paliwa
Kogeneracja w ciepłownictwie
Drugiego dnia konferencji uczestnicy mieli okazję zwiedzić 7 MW trigeneracyjną instalację biomasową produkującą w skojarzeniu prąd, ciepło i chłód na potrzeby hotelu Arłamów.
Informacje pochodzą ze strony https://magazynbiomasa.pl/biomasa-i-paliwa-alternatywne-w-cieplownictwie-relacja-z-konferencji/. Polecam.