ŻADNYCH ZMIAN W KONSTYTUCJI!

Wiele państw europejskich podjęło decyzję o konfiskacie majątków rosyjskich oligarchów. Przykładowo, Włochy zabezpieczyły ponad 800 milionów euro, które należały do popleczników Władimira Putina.

Oczekiwanie wobec polskiego rządu jest takie samo. Politycy PiS informują, że przychylą się do tej inicjatywy, ale musi zostać uchwalona nowelizacja Konstytucji. Te słowa m.in. Rzecznika rządu Mullera zszokowały nie tylko prawników, ale też opinię publiczną. Dlaczego?

Ponieważ, aby skonfiskować to co do Rosjan należy – wystarczy zwykła ustawa, przyjęta zwykłą większością głosów i podpisana przez prezydenta.

Ze środowiska naukowego słyszymy: „Tego typu rzeczy po prostu nie wpisuje się do ustawy zasadniczej. Po pierwsze, byłby to język konfrontacyjny, dla którego nie ma miejsca w Konstytucji RP. Po drugie, budzi to ogromne wątpliwości w świetle prawa międzynarodowego, gdzie prawo własności również jest chronione, gdyby raz dopuścić taką praktykę – wpisania do konstytucji wyjątku związanego z konkretną grupą narodowościową – mogłoby to mieć tragiczne konsekwencje jako precedens. Przy sporach międzynarodowych własność mogłaby być rugowana częściej i chętniej także przez inne państwa I być może nie tylko wobec agresorów”.

Drugi aspekt sprawy polega na moralnym prawie PiS do zmiany ustawy zasadniczej. Jak ludzie, którzy przez 7 lat robili sobie z Konstytucji papier do wycierania swoich niedemokratycznych i antyludzkich reform mogą dziś mówić o jakiejkolwiek zgodności?

Zastanawia fakt, dlaczego rząd zwleka? Czy nie wydaje się to dziwne w perspektywie tego, że ci, których takie zmiany mogłyby potencjalnie dotknąć już – czym prędzej przepisują swoje majątki?

Rząd powinien po raz kolejny wziąć przykład z samorządowców. Przykładowo, prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski już kilkanaście dni temu podjął decyzję o odebraniu Federacji Rosyjskiej budynku, który przekształcony zostanie na użytek uchodźców z Ukrainy. Tak samo z budynkiem przy al. Szucha, do którego ambasada Rosji zgłaszała roszczenia – wydano negatywną decyzję dekretową.

Panie Premierze! Dobrej woli, energii i chęci! A nie pustych sloganów i mydlenia oczu. Skonfiskujmy rosyjskie majątki w Polsce!


Opublikowano

w

przez

Tagi: