Parlament Europejski przyjął przepisy, które mają umożliwić zieloną transformację we wspólnocie Europejskiej – chodzi m.in. o reformę systemu ETS, czyli handlu uprawnieniami do emisji. Jest to część pakietu Fit for 55. Głównym celem pakietu jest ograniczenie do 2030 roku poziomu emisji gazów cieplarnianych w Unii o 55 procent, w porównaniu do 1990 roku.
W audycji red. Adriana Klarenbacha „Rozmowa Polskiego Radia 24 ” zwróciłam uwagę, że Europa musi przestawić gospodarkę, by mieć energię czystą, bezpieczną w rozumieniu suwerenności energetycznej, niepoddającą się szantażowi paliwowemu i docelowo tańszą .
Konieczna jest taka transformacja gospodarki, by uzyskać nie tylko czystą energię, ale także uwolnić się od zależności energetycznej od paliw kopalnych sprowadzanych z innych państw.
Odniosłam się także do kosztów transformacji energetycznej, które w przypadku Polski szacowane są na ponad 189 mld euro do 2050 roku. – W ciągu ostatnich dwóch dekad Polacy wydali na paliwa kopalne ponad 1 bilion zł (…). Tylko w 2022 roku, gdy gwałtownie wzrósł import paliw kopalnych, Polki i Polacy zapłacili za nie 193 mld, i to są pieniądze tak naprawdę przepalone, a nie zainwestowane. Koszty, które będziemy ponosić z Fit for 55, to środki inwestycyjne – zauważyłam.
Zapraszam do obejrzenia i wysłuchania zapisu audycji